Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
14 Mart 2023 Salı

Seçime 2 ay kaldı: Yurt dışında oy kullanma işlemi nasıl olacak?

Türkiye 14 Mayıs'ta sandık başına gidiyor. Hem Meclis hem Cumhurbaşkanı seçimi bir arada yapılacak. Peki yurt dışındaki vatandaşlar nasıl oy kullanacak, kullanılan oyların güvenliğinden nasıl emin olunacak? CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat, AVRUPADAN'a anlattı...

Seçime 2 ay kaldı: Yurt dışında oy kullanma işlemi nasıl olacak?

ZEYNEP SAĞANAK - AVRUPADAN

CHP Berlin Birliği Başkanı Kenan Kolat’a, yurt dışından oy kullanmak isteyenlerin nelere dikkat etmesi gerektiğini ve yurt dışındaki oy sandıklarının güvende olması için nasıl önlemler alınacağını sorduk:

Yurt dışından nasıl oy kullanabiliriz?

Yurt dışından oy kullanabilmek için öncelikle Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olmanız gerekiyor. 

Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, e-devlet’ten kontrol edebilir veya CHP yurt dışı örgütlerini arayıp T.C. kimlik numaranızla sorgulatabilirsiniz. 

1- Kayıtlıysanız: 

Yurt dışındaki tüm başkonsolosluklar ve sınır kapılarında oy kullanabilirsiniz. İkametinizin bulunduğu şehir veya ülkede oy kullanmanız şart değildir. 

2- Kayıtlı değilseniz: 

Adresinizin bağlı bulunduğu başkonsolosluğa, T.C. kimliği veya pasaportunuzla giderek ‘Yurt Dışı Seçmen Kaydı Formu’ doldurup kayıt yaptırabilirsiniz. 

- Yurt dışına son yıllarda taşınan vatandaşlar dikkat! Yurt dışındaki adresiniz ikinci adresiniz olarak kayıtlı ise, yurt dışından oy kullanamazsınız. Başkonsolosluğa gidip ‘Adres Beyanı Formu’ doldurarak adres beyanı yapmalısınız. 

- Eğer ikametiniz yurt dışındaysa ama herhangi bir sebepten dolayı seçim günü Türkiye’deyseniz, Türkiye’deki sınır kapılarında, yani havalimanlarında ve konsolosluklarda oy kullanabilirsiniz.

Yurt dışından kullanılan oyların güvende olacağını nasıl bilebiliriz?

- Yurt dışında oy sayımı yapılmıyor, sadece oy sayısı tespit ediliyor. 

- Sandıklarda; AK Parti, CHP, ve HDP’nin kurul üyeleri ve müşahitler bulunacak. 

- Oy verme işlemleri bittiğinde, her sandık 4’er kez kilitlenecek. Anahtarların her biri; AK Parti, CHP, HDP ve Başkonsolos’a verilecek. 

- Sandıklar, daha sonra uçak ve kamyonla Ankara Ticaret Odası’na götürülecek. Oylar orada sayılacak.

Geri Dön 14 Mart 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN