Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da yeni askerlik modeli - 12 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Avrupa Parlamentosu seçim sonuçları ilk değerlendirme - Oktan Erdikmen
Avrupa sandık başında: Mutlaka oy kullanın! - Haftanın Yorumu 34. Bölüm Oktan Erdikmen
19 Temmuz 2023 Çarşamba

Avro 30 TL'yi aştı

Türk Lirası'ndaki değer kaybı sürüyor. Avro 30 lirayı aştı. Gözler, yarın yapılacak toplantı sonrası açıklanacak faiz kararında.

Avro 30 TL'yi aştı

Türk Lirası karşısında değer kazanan dolar ve avro gibi kurlarda ani bir yükseliş yaşandı. Dün (18 Temmuz 2023) dolar/TL kuru en yüksek 27,2331 lira seviyesini gördü. Avro ise 30 TL barajını aşarak 30,6651 liraya kadar çıktı.

Yıl başından bu yana dolar kurunda yüzde 43, avro kurunda ise yüzde 52'nin üzerinde bir artış yaşandı. Türk Lirası ise Amerikan doları karşısında yüzde 30 değer kaybederek, yılbaşından bu yana özellikle haziran ayında yüzde 20'lik bir düşüş yaşadı.

Merkez Bankasının faiz kararı bekleniyor

Piyasalar, Merkez Bankası'nın (TCMB) perşembe günü açıklayacağı faiz kararını kademeli sıkılaştırma süreci kapsamında merakla bekliyor.

Öte yandan vergi artışlarıyla birlikte yeni bir haftaya başlandı. Hükûmet, ekonomi politikalarının sonuçları ve depremden kaynaklanan artan maliyetler nedeniyle gelir artırıcı önlemler açıkladı. Ekonomistler, kapsamlı vergi artışlarının mali disiplini sağlayabileceğini belirtirken, aynı zamanda bu sürecin kısa vadede enflasyonu artırabileceğine dikkat çekiyor. Yeni vergi artışlarının da beklenmesi mümkün.

Ekonomistler, bu artışın fiyatları yukarı doğru itebileceğini ifade ediyor. Enflasyon riskinin artmasıyla birlikte tüm gözler 20 Temmuz'da yapılacak olan faiz kararının açıklanacağı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına çevrildi. Piyasada, politika faiziyle ilgili beklentiler yüzde 16-20 aralığına yayılmış durumda.

Geri Dön 19 Temmuz 2023 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN