Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
08 Ağustos 2023 Salı

8 Ağustos

İşte tarihte 8 Ağustos günü yaşanan bazı olaylar...

1876 - Thomas Edison, "mimeograph" da denen teksir makinesinin patentini aldı.

1908 - Wilbur Wright, Le Mans, Fransa'daki yarış pistinde ilk uçuşunu gerçekleştirdi.

1915 - Mustafa Kemal, Anafartalar Grup Komutanlığı'na atandı.

1925 - ABD'de, siyahi düşmanı gizli örgüt Ku Klux Klan'ın ilk kongresi yapıldı. Etkinliğe 50 bin ila 60 bin arasında KKK üyesinin katıldığı tahmin ediliyor. Yürüyüş yapmak isteyen ırkçılara karşı yoğun polis varlığı ve maske takmama şartı sayesinde eylemde şiddet olayları yaşanmadı.

1928 - İstanbul'da, İtalyan heykeltıraş Pietro Canonica'nın yaptığı Taksim Cumhuriyet Anıtı törenle açıldı. Açılışa 30 binii aşkın İstanbullu katıldı. İtalyan heykeltıraş, heykeli yaparken iki genç Türk’ten Hadi (Bara) Bey ve Sabiha (Bengütaş) Hanım’ın yardımlarını aldı. Anıtın kaide ve çevre düzenini sie yine İtalyan olan bir mimar Giulio Mongeri tarafından yapıldı. Anıtın bir yüzü Türk Kurtuluş Savaşı’nı, diğer yüzü ise Cumhuriyet Türkiyesini temsil ediyor. Anıtın kuzeye bakan yüzünde Atatürk, askerlerin önünde görünürken, diğer yüzünde sivil giysilerle, yanında İsmet İnönü ve Fevzi Çakmak ile görünüyor. Ayrıca sivil halkla birlikte genç Türkiye’nin betimlendiği bu yüzde, Sovyet generaller Mihail Frunze ile Kliment Voroşilov da bulunuyor. Anıtın yan yüzlerinde birer asker heykeli, üstlerindeki madalyonlarda ise iki kadın portresi yer alıyor.

1929 - Alman hava gemileri Zeplin'lerin en gelişmişlerinden biri olan LZ 127 Graf Zeppelin dünya turu için havalandı.

1931 - Hoover Barajı'nda işçiler greve başladı.

1939 - 600 Yahudi mülteci taşıyan Panama bandıralı Parita gemisi İzmir Limanına geldi; Yahudilerin karaya çıkmalarına izin verilmedi.

1945 - II. Dünya Savaşı: Sovyetler Birliği, Japonya'ya savaş ilan etti.

1949 - Avrupa Konseyi ilk toplantısını Strazburg'da yaptı. Türkiye, Avrupa Konseyi'ne kabul edildi.

1949 - Bhutan bağımsızlığını ilan etti.

1951 - Halkevleri'nin kapatılarak, mallarının Hazine'ye devredilmesine dair 5830 sayılı kanun TBMM'de kabul edildi.

1963 - ABD, Birleşik Krallık ve SSCB, nükleer denemelerin durdurulması konusunda yaptıkları antlaşmayı Kremlin'de imzaladılar.

1974 - ABD Başkanı Richard M. Nixon, Watergate skandalı nedeniyle istifa etti. Nixon, istifa eden ilk ABD Başkanı oldu.

1975 - Çin'de tayfun sebebiyle Banqiao Barajı çöktü ve sel meydana geldi. 86 binden fazla kişi öldü.

1981 - Türkiye'nin ilk turistik hava alanı olan Dalaman Havalimanı açıldı.

1991 - Varşova Radyo Kulesi yıkıldı.

1992 - Çorlu'da bir fabrikada metan gazı sıkışması nedeniyle patlama oldu: 29 kişi öldü, 86 kişi yaralandı.

2000 - Konfederasyona ait H.L. Hunley adlı denizaltının batığı, 136 yıl okyanus tabanında kaldıktan sonra su yüzüne çıkartıldı.

2008 - 29'uncu Olimpiyat Oyunları Pekin'de başladı.

Geri Dön 08 Ağustos 2023 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN