Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Mayıs 2022 Salı

Zafer Günü’nde ‘Ukrayna bayrağı’ gerginliği yaşandı

Başkent Berlin’de 9 Mayıs Zafer Günü töreninde açılan Ukrayna bayrağı polis tarafından kaldırıldı. Ukrayna, Alman polisinin bu hareketine tepki gösterdi. Öte yandan Rusya bayrağına da izin verilmedi.

Nazi Almanyası’nın 2. Dünya Savaşı’ndaki yengilisinin kutlandığı 9 Mayıs Zafer Günü dolayısıyla Berlin’de Sovyet Anıtı önünde tören düzenlendi. Katılımcılar üzerine imza ve mesajlar yazılı 25 metrelik bir Ukrayna bayrağı açtı.

Kutlamaya katılanlar arasında Rusya ve Ukrayna yanlıları bulunuyordu. İki grup arasında karşılıklı sloganlara atıldı. Berlin polisi, tören sırasında gerginlik yaşanmaması adına Rusya ve Ukrayna bayrağına izin verilmeyeceğini belirterek açılan bayrağı topladı.

Polis tarafından yapılan açıklamada şöyle denildi:

Ukrayna Büyükelçisi tarafından Tiergarten Park'taki Sovyet Anıtı'nda düzenlenmekte olan resmi törene davetli misafirlerin bayrak açmasına izin verilmesi seyirciler arasında memnuniyetsizlik ifadelerine neden olmuştur. Törenin barışçıl ve temkinli şekilde devam edebilmesi için 25 metrelik bayrağın sarılarak toplatılmıştır.

Ukrayna'dan Alman polisine tepki

Ukraynalılar polisin bu müdahalesine tepki gösterdi. Ukrayna’nın Berlin Büyükelçisi Andrij Melnyk, müdahaleyi ‘skandal’ olarak değerlendirdi ve "Ukrayna’nın yüzüne atılmış bir tokat" dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitri Kuleba ise Ukraynalı sembollerin Rusya sembolleriyle eşit muamele görmemesi gerektiğini savundu. Kuleba, "Ukrayna bayrağını barışçı protestocuların elinden almak Avrupa'yı ve Almanya'yı Rus saldırganlığına karşı ellerindeki bu bayrakla koruyan herkese karşı yapılmış bir saldırıdır" dedi.

Berlin'deki Sovyet Anıtı, Nazi Almanyası'nın 8 Mayıs 1945'te teslim olmasından önce yaşanan Berlin Savaşı'nda 80 bin Sovyet askerinin ölümünü simgeliyor.

Geri Dön 10 Mayıs 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN