Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
18 Haziran 2022 Cumartesi

Yaz dalgası geldi, sonbahar için hazırlıklar başladı

Kısıtlamaların kalkmasının ardından koronavirüs vakalarında artışlar başladı. Hükûmet yaz sonbahara hazırlanıyor. Sağlık Bakanı yaz için endişeye gerek olmadığını söyledi ancak kapalı alanlarda gönüllü olarak maske takmayı tavsiye etti.

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, bugün Robert Koch Enstitüsü Başkan Yardımcısı Lars Schaade ile mevcut koronavirüs tablosunu değerlendirdi.

Federal Sağlık Bakanı, sonbaharda bir koronavirüs dalgasının yönetilebilir olması için 7 maddelik bir önlem planı sundu:

- Aşı kampanyasının genişletilmesi, 

- Ücretsiz testlerle ilgili yeni bir planlama,

- Koronaya karşı ilaçların daha hızlı ve hedefli şekilde kullanılmasının sağlanması,

- Yaşlıların ve kronik hastalığı olanların, bakım evinde kalanların daha iyi korunmasının sağlanması, 

- Kliniklerden aktüel korona hastalarının sayısının günlük ve dijital olarak bildirilmesinin sağlanması,

- Aşı, test, hijyen konsepti ile okullarına ve kreşlerin korunması, 

- 23 Eylül’de sona erecek Enfeksiyondan Korunma Yasası’nın yeniden düzenlenmesi.

Dün düzenlenen basın toplantısında Bakan Lauterbach, artan insidans değelerine rağmen, "Yaz dalgası nedeniyle paniğe kapılmamıza gerek yok" dedi. Lauterbach, yine de kapalı alanda ‘gönüllü olarak’ maske takılmasını tavsiye etti, “Bu kendinizi ve başkalarını korumanız bir rica” dedi.

SPD'li bakan, hükümetin yeni bir aşı kampanyası hazırlayacağını söyledi. “Hedefimiz, sonbahara geçen yıl ve önceki yıldan daha iyi girmek. Yeni varyanta uyarlanan koronavirüs aşılarının eylül ayından itibaren hazır olmasını bekliyoruz” diyen bakan, herkes için genel bir aşı tavsiyesi verilebilmesi için 3 aşının da sunulabilmesinin planladığını belirtti.

Lauterbach, ayrıca ücretsiz testlerin (Bürgertest) kim tarafından sunulacağı, nasıl finanse edileceği ve kötüye kullanımın nasıl önleneceği konusunda bir konseptin önümüzdeki günlerde sunulacağını da anlattı.

"Welt am Sonntag” gazetesi hükümet çevrelerine dayandığı haberinde, “Hükümetin ekim ayından itibaren yeni, genel bir maske zorunluluğu” getirmeye hazırlandığını aktardı.

Habere göre, maske zorunluluğu ile ilgili hükümet çevreleri "O-O (Oktober-Osten) kuralı”na atıfta bulunuyor. Yani ‘Ekim-Paskalya’ kuralı arabalara kış lastikleri takma önerisi gibi bu dönemde tekrardan genel bir maske zorunluluğunu planlanıyor. Planda, toplu taşıma, sağlık kurumları ve yaşlı bakım evlerinde -ek olarak yine perakende ve gastronomi sektöründe de maske zorunluluğu gündemde.

Lauterbach, bu haber konusunda yorum yapmadı.

Bunun için Enfeksiyondan Korunma Yasası’nda değişiklik yapılması gerekecek. Sağlık Bakanı Enfeksiyondan Korunma Yasasını değiştirmek istiyor ve bunu “her durumda" yaz tatilinden önce sunmak istiyor. Ancak önce, koalisyon ortaklarının da mutabık olduğu gibi, önceki korona önlemlerinin etkinliği ve riskleri hakkında Haziran sonunda (30 Haziran'a kadar) Uzman Komitesi Raporu beklenecek.

Robert Koch Enstitüsü'nün (RKI) Başkan Yardımcısı Lars Schaade, BA.5 varyantı baskın olduğunu ve vaka sayılarının hızla artmaya devam edeceğini söyledi. Schaade, gerekçe olarak zorunlu önlemlerin kaldırılması ve daha bulaşıcı olan yeni Omicron varyantının daha hızlı yayılmasını gösterdi.

Geri Dön 18 Haziran 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN