Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kar alarmı: Evden çıkmayın - 28 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
01 Eylül 2022 Perşembe

Vergi indirimi sona erdi, tüketiciler endişeli

Gece yarısından itibaren benzin ve mazotta vergi indirimi sona erdi. Fiyatların benzinde 35 sent, dizelde 17 sent artması bekleniyor. Tüketiciler ise endişeli.

Vergi indirimi sona erdi, tüketiciler endişeli

ADAC'ye göre, benzin istasyonu işletmecilerinin birçoğu depolarını önceden daha ucuz yakıtla doldurdu ve böylece eylül ayının ilk günlerinde de hala ucuz benzin ve dizel satmaya devam edebilecek. Ancak ucuza mı satmayı yoksa daha fazla kâr mı elde etmeyi tercih ederler belli değil.

Geçtiğimiz haftalarda henüz benzin ve dizeldeki vergi indirimi sona ermeden zaten fiyatlar yeniden önemli ölçüde artmaya başlamıştı. Bunda tüketicilerin yüksek talebi de etkili oldu. Diğer taraftan ham petrol fiyatının 100 doların çok üzerine çıkması ve avronun dolar karşısında değer kaybetmesi de fiyatlar üzerinde etkili oldu. 

Tüm bu ekonomik gelişmelere ek olarak, kuraklık nedeniyle su seviyesi düşen nehirlerde düşük kapasite ile nakliye yapılması da nakliye maliyetlerini büyük ölçüde arttırdı. Tüm bunlar da tüketiciye rekor zamlar olarak yansıdı. 

ADAC vergi indirimi bitmeden yakıt depolanmasına karşı da uyardı. Yapılan açıklamada, yakıtların son derece yanıcı olduğu 10 litreden fazla ek yakıt bulundurulmaması tavsiye edildi. Alınan ek yakıtların evde muhafaza edilmesine izin verilmiyor. 100 metrekareye kadar bir garajda, sadece 20 litre benzin veya 200 litre dizele izin veriliyor. Bodrum katı için ise + 20 litreye daha izin veriliyor.

Tüketiciler endişeli

ADAC ve tüketici koruma dernekleri, akaryakıt şirketlerini vergi indiriminin sona ermesini kötüye kullanmamaları yönünde uyardı.

Federal Tüketiciyi Koruma Birliği Başkanı Ramona Pop da “Federal Rekabet Kurulu akaryakıt şirketlerinin kendilerini haksız yere zenginleştirip zenginleştirmediklerini takip etmeli ve gerekirse para cezası uygulamalı” dedi.

Geri Dön 01 Eylül 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN