Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
05 Mayıs 2022 Perşembe

Uzmanlar ambargoyu yorumladı: Yakıt fiyatları katlanarak artabilir

Almanya’da doğalgaz, petrol ve benzin fiyatları giderek yükseliyor. Enerji uzmanları Rusya’ya yönelik olası bir enerji ambargosu durumunda yaşanabilecekleri yorumladı.

Almanya’da görülmemiş bir enflasyon yaşanıyor. Enflasyonun ana sebepleri ise gıda ve enerji fiyatlarındaki artış. Bununla birlikte ülkenin gündeminde Koalisyon Hükûmetinin Rusya’ya enerji ambargosu uygulaması var.

"Fiyatlar katlanarak artabilir"

Check24 Karşılaştırma Portalı Enerji Genel Müdürü Steffen Suttner yaptığı açıklamada enerji maliyetlerinin 2020’den bu yana istikrarlı biçimde yükseldiğini, 2021 sonunda ise ‘patladığını’ söyledi. Suttner, "Yapılan hesaplara göre bu yıl kalorifer yakıt fiyatları yüzde 124 arttı" diye konuştu.

Commerzbank Analisti Ulrich Leuchtmann ise "Olası bir AB ambargosu durumunda yakın fiyatları katlanarak artabilir. Bu noktada petrol ithalatını kademeli olarak azaltmak ve uygun tedarikçi bulmak adına zamana oynamak gerekiyor" yorumunu yaptı.

"Fiyatlar kısa vadede yükselebilir ama düşecektir"

Enerji Tüketicileri Derneği yönetim kurulu üyesi Aribert Peters ise nispeten daha olumlu bir tablo çizdi. Peters, petrol ambargosu durumunda fiyatların kısa vadede yükselmesinin muhtemel olduğunu ancak ciddi bir tırmanış beklemediğini söyledi. Peters, "Yani şimdiden depoyu doldurursak gelecek kış için daha fazla ödemiş olabiliriz" dedi.

Akaryakıta yüzde 10 zam bekleniyor

Ekonomist Prof. Dr. Justus Haucap ise Almanya genelindeki benzin istasyonlarında en az yüzde 10’luk bir artış beklendiğini söyledi. Bununla birlikte bazı durumlarda akaryakıt sıkıntısının dahi yaşanabileceği belirtildi.

Krizin kazananı büyük petrol şirketleri

Akaryakıt krizi vatandaşın cebini yakarken kazananı ise büyük petrol şirketleri oldu. BP 2022 yılının ilk çeyreğinde 5,96 milyar avro gelir elde etti. Bu rakam bir önceki yılın aynı döneminin 2 katından daha fazla.

Geri Dön 05 Mayıs 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN