Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
18 Ağustos 2022 Perşembe

Uniper 12,4 milyar avro zarar açıkladı

Düsseldorf merkezli Alman enerji devi Uniper, bu yılın ilk altı ayında 12,4 milyar avrodan fazla zarar açıkladı. 

Uniper Grup tarafından yapılan açıklamada, bu zararın yarısından biraz fazlasının yani 6,5 milyar avrosunun, Rusya’dan gelen doğalgaz arzı kısıtlamalarının gelecekte beklenen etkileriyle ilgili olduğu ifade edildi.

Şirket, Rusya’dan gelen gaz arzının azalmasıyla, müşteri sözleşmelerini yerine getirmek için başka bir yerlerden yüksek fiyatlarla gaz satın almak zorunda kaldığını ifade etti. 

Önümüzdeki yıla ilişkin net bir öngörüde bulunamadıklarını belirten Uniper yetkilileri, iyileşmenin 2024’ü bulacağını tahmin ediyor.

Ne olmuştu?

Alman enerji firması Uniper, Rus enerji şirketi Gazprom'un Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatında kesintiye gitmesi nedeniyle darboğaza girmiş ve 2022 için Alman devletinden yardım istemişti.

Geçtiğimiz ay hükümet Uniper’i bir kurtarma anlaşması imzalamıştı. Anlaşmaya göre, hükûmet Uniper'e 7,7 milyar avro hibrit sermaye koyacak ve Alman Kalkınma Bankası'ndan (KfW) 9 milyar avro kredi açacak. Yani 15 milyar avroluk bir devlet desteği yapılacak. Alman hükûmeti Uniper’e verdiği yardım karşısında şirketin yüzde 30 hissesini alacak. 

Uniper’i kurtarma paketinin maliyetler tüm gaz müşterileri arasında paylaştırılacak. 1 Ekim’den itibaren vatandaşlar kilovatsaat başına 2,4 sent fazla ödeyerek bu paketi finanse edecek.

Geri Dön 18 Ağustos 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN