Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
25 Haziran 2022 Cumartesi

Temmuz ayı değişikliklerle geliyor

Almanya’da temmuz ayı birçok değişiklik ve düzenlemeyle birlikte geliyor. Sosyal yardımlardan ev kiralarına, koronavirüs testlerinden sözleşme iptaline kadar pek çok alanda önemli gelişmeler var.

Temmuz ayı değişikliklerle geliyor

1 Temmuz’dan itibaren emekli maaşlarına batı eyaletlerinde yüzde 5,35, doğu eyaletlerinde yüzde 6,12 zam yapılacak. Bu, yaklaşık 30 yıldır emekli maaşlarına yapılan en yüksek zam olacak. 

Asgari ücret, saatlik brüt 9,82 avrodan 10,45 avroya yükselecek. 1 Ekim’de ise asgari ücret 12 avroya çıkacak, Minijob kazanç sınırı da 520 avro olacak. 

‘Grundfreibeitrag’ gelir vergisi sınırı 9 bin 984 avrodan 10 bin 347 avroya yükseltilecek. Yani, yıllık 10.347 avrodan az kazananların hiç gelir vergisi ödemesi gerekmeyecek. 

Kinderbonus: Geliri belirli bir seviyenin altında olan ve çocuk parası alan ailelere, çocuk başına 100 avro bonus verilecek. Sosyal yardım alanlara ise bir defaya mahsus 200 avro ödenecek.

Kira endeksinde reform: 1 Temmuz’da, kira endeksi reformu yürürlüğe girecek. 50 binden fazla sakini olan şehirlerin, yerel fiyatları karşılaştırarak metrekare başına bir kira endeksi belirlemesi zorunlu olacak. Bu şekilde, ev sahiplerinin kiraları aşırı derecede yükseltmesinin önüne geçilmesi evlerin adil fiyatlardan kiralanması hedefleniyor.

Sözleşmeleri iptal etmek kolaylaşacak: Sözleşmeleri internet üzerinden yapanlar, istedikleri zaman yine internet üzerinden iptal de edebilecekler. Her sitede, sözleşmenin iptali için bir buton olması zorunlu olacak. Sözleşmelerin otomatik olarak uzatılmasına da yakın zamanda son verilmesi planlanıyor. 

Eski elektronik aletler, 1 Temmuz’dan itibaren ücretsiz olarak süpermarketlere verilebilecek. Reme, Aldi, Lidl gibi süpermarket zincirlerinin şubelerinde, boyu 25 santimden kısa eski telefon, kettle, tıraş makinesi gibi cihazları verebilirsiniz. Elektrikli cihazları doğrudan çöpe atmak, çevre ve insan sağlığına zarar veriyor.

Ehliyetleri yenilemek için süre doluyor: 1953 ila 1958 yılları arasında doğmuş olup, 31 Aralık 1998’den önce ehliyet alanların, ehliyetlerini 19 Temmuz’dan önce yenilemeleri gerekiyor. 

DHL paket fiyatları artacak: Deutsche Post, kağıt ve nakliye masraflarının artması nedeniyle, 1 Temmuz’dan itibaren paket ücretlerine zam yapacağını açıkladı. 2 kg’a kadar olan paketlerin gönderim ücreti, 50 cent artarak 5.49 avroya çıkacak.

Ücretsiz koronavirüs testleri sona eriyor: Ücretsiz koronavirüs testlerine ilişkin yasal yönetmelik, Temmuz ayında sona erecek. Almanya Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, daha önce ücretsiz olarak sunulan Covid-19 antijen hızlı testlerin temmuzdan sonra Temmuz’dan sonra 3 avro olacağını söyledi. Yalnızca düşük gelirli insanlar için testlerin ücretsiz olmaya devam edeceğini bildiren Lauterbach, "Bunu saklamak istemiyorum, herkes için ücretsiz vatandaşlık testlerine devam etmek isterdim. Ne yazık ki, sonbaharda bizi bekleyen dar bütçe durumunda bunu karşılayamayız” ifadesini kullandı.

‘Grundsteuererklärung’ için süre temmuz ayında başlayacak. Ev veya arsa sahipleri, 2022 yılı için emlak vergi beyanını 1 Temmuz’dan itibaren yapabilecekler. Son tarih ise 31 Ekim.

E-sigara fiyatları artacak: Sigara fiyatları, tütün vergisi reformu çerçevesinde 2022’nın ocak ayında artırılmıştı. 1 Temmuz itibarıyla, e-sigaralarda kullanılan likitlere de mililitre başına 16 sent tütün vergisi getirilecek. Bu vergi, 2026’ya kadar kademeli olarak 32 sente çıkarılacak.

Geri Dön 25 Haziran 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN