Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
09 Ağustos 2022 Salı

SPD ve Yeşiller’den ‘aşırı kâr vergisi’ talebi

Koalisyon ortaklarından SPD ve Yeşiller Partisi savaş döneminde aşırı kâr eden şirketlere ek vergi getirilmesini istiyor. Liberal ortak FDP ise bu talebe mesafeli yaklaşıyor.

Yapılan anketlere göre halkın yüzde 76’sı savaş döneminde aşırı kâr eden şirketlere ek vergiler getirilmesini destekliyor. Koalisyon içinde bu konuda fikir ayrılıkları var. ARD’de konuşan SPD Lideri Saskia Esken krizden nemalananların ek vergilere tabi tutulması gerektiğini söyledi. Yeşiller Partisi Parlamento Grup Başkan Yardımcısı Andreas Audretsch da yaptığı açıklamada, "Krizin yükü, ekim ayından itibaren ek vergiler ve zamlarla birlikte daha da artarken, enerji şirketleri milyarlarca kârı cebe indirecek. İtalya, İngiltere ve İspanya'daki gibi bir vergilendirme Almanya’da da yapılabilir" ifadelerini kullandı.

Koalisyonun liberal ortağı FDP ise bu talebe mesafeli. Aşırı kâr vergisinin yatırımcıları ‘tedirgin’ edebileceğini düşünen FDP, bunun da işsizliği artırabileceğini savunuyor. Öte yandan FDP’li Maliye bakanı Christian Lindner, Almanya’da aşırı kâr vergisine tabi tutulabilecek bir petrol şirketi olmadığını da söylemişti.

Ancak partinin seçmenleri anketlere göre FDP’li siyasilerle aynı görüşte değil, seçmenin yüzde 58’i aşırı kâr vergisini destekliyor. CDU/CSU Meclis Grup Başkanı Jens Spahn da SWR’ye verdiği röportajda hükûmetin somut bir adım atması gerektiğini söyledi.

Geri Dön 09 Ağustos 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN