Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
23 Haziran 2022 Perşembe

Sonbaharda koronavirüs salgını için üç olası senaryo

Federal hükûmetin Uzman Konseyi, koronavirüs yaz dalgası ve beklenen sonbahar dalgası seyrine ilişkin üç olası senaryo ve stratejiyi paylaştı.

Sonbaharda koronavirüs salgını için üç olası senaryo

İlk senaryoya göre koronavirüsün Omicron varyantından daha az etkili bir varyant sonbaharda hakim olacak. Buna göre ciddi önlemlere gerek kalmayacak veya bu önlemler yalnızca risk grubundaki kişiler için geçerli olacak.

İkinci senaryoya göre Omicron varyantına benzer bir varyant etkili olacak. Kış boyunca vaka sayıları artacak. Ülke çapında maske ve mesafe kuralı, temas kısıtlaması gibi önlemler alınabilecek.

Üçüncü ve en kötü senaryoya göre ise mevcut bağışıklıktan kaçışın ve bulaşıcılığın arttığı veya bulaşıcılık ve hastalık şiddeti kombinasyonuna sahip yeni bir virüs varyantı ortaya çıkabilir. Bu durumda sağlık sistemine ağır bir yük bineceği için Sağlık Bakanlığı koruyucu önlemleri 2023 baharına kadar uygulayacak.

Hükûmetin 7 maddelik stratejisi

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, sonbahara yönelik hükûmetin 7 maddelik stratejisini sundu. Buna göre;

Etkili aşı kampanyası yapılacak: Bu kapsamda, Moderna ve Biontech üreticilerinden Omicron varyantına uyarlanmış yeterli sayıda aşı satın alınacak. Eylül ayından itibaren “Omikrona uyarlanmış aşılarla aşı kampanyası” yürütülecektir. Amaç, 4. aşının tanıtımını yapmak ve aşılama açığını kapatmak.

Yeni bir test konsepti geliştirilecek: Vatandaşlar, hızlı test yaptırdıktan sonra çıkan pozitif sonucu ile PCR testine erişebilecek. Semptomu olan hastalar içinse, hızlı test sonucuna gerek olmadan, doğrudan doktor muayenehanelerinde PCR testi yapılacak. Ancak artık herkes için ücretsiz hızlı testler olmayacak. Lauterbach, bunların yalnızca koronavirüs semptomları olan kişiler ve ayrıca belirli gruplar için mümkün olmasından yana. Yaşlı bakım evlerinde ve hastanelerde testler devam edecek. Lauterbach ayrıca Ukrayna'dan gelen mülteciler ve koronavirüs hotspot noktalarında yaşayan kişiler için ücretsiz hızlı test imkanının olmasını istiyor.

Tedavi optimizasyonu yapılacak: Bakanlık, "Yeterli ve zamanında tedavi ile ölüm oranı önemli ölçüde azaltılabileceğinden, bir tedavi stratejisi (örneğin Paxlovid için) esastır" diye belirtildi. Şu anda, etkili ilaçlar çok geç veya çok nadiren kullanılmaktadır. Bu nedenle uzman konseyinden uygun bir tedavi konsepti geliştirmesi istendi.

Korunmasız grupların korunması: Federal Sağlık Bakanlığı, beklenen sonbahar dalgasına hazırlık için bakım tesisleri ve bakım hizmetleri için kapsamlı bir hijyen konseptinin gerekli olduğunu düşünüyor. Lauterbach, hastanelerde olduğu gibi tüm bakım tesislerini bir hijyen görevlisi olmasını mecbur etmek istiyor. Lauterbach, “Amaç, ziyaret ve hijyen kuralları ile bakım tesislerini ziyarete açık tutmak” dedi.

Günlük veriler paylaşılacak: Lauterbach, tüm hastanelerin pandemi yönetimi için gerekli verilerini Elektronik Raporlama ve Bilgi Sistemi (DEMIS) aracılığıyla günlük olarak raporlamasını yasal olarak zorunlu kılmak istiyor. Raporlar, yoğun bakım kapasitesini, normal ve yoğun bakım ünitelerindeki koronavirüslü hasta sayısını ve normal ve yoğun bakım ünitelerindeki ameliyat edilebilir yatak sayısını içerecek. Lauterbach, “aynı gün raporlama yapılmaması durumda yaptırım uygulanması gerektiğini” de hatırlattı.

Çocuklar ve gençler için koruma konsepti: Kreşler ve okullar açık kalacak. Bu kapsamda, çocukları ve gençleri korumak için, ülke çapında çocuklar ve gençler aşı kampanyasında özel olarak ele alınacak.

Enfeksiyondan Korunma Yasasında değişiklik: Enfeksiyondan Korunma Yasası, 23 Eylül 2022'den önce revize edecek. Bu kapsamda, hem Koronavirüs Uzman Konseyi'nin görüşü, hem de Haziran ayı sonuna kadar önceki koronavirüs koruma önlemlerini değerlendirecek olan Uzman Komisyonun bulguları dikkate alınacak.

Enfeksiyondan Korunma Yasası’na ilişkin karar, yalnızca 30 Haziran'da değerlendirme raporu sunulduktan sonra verilecektir.

Geri Dön 23 Haziran 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN