Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
09 Haziran 2022 Perşembe

Sol Parti 9 avroluk biletin yıl sonuna kadar uzatılmasını istiyor

Sol Parti, 9 avroluk bilet kampanyasının yıl sonuna kadar devam etmesini, ardından aynı şartlardaki biletin yıllık 365 avroya vatandaşa sunulmasını talep ediyor. 9 avroluk biletlere eleştiriler de var.

Almanya’da 1 Haziran itibarıyla, 3 ay boyunca aylık 9 avro karşılığında toplu taşımaların kullanılabilmesine yönelik uygulama başladı. Sol Parti ise bunun yıl sonuna kadar uzatılmasından yana. Parti, 2023’ten itibaren de aynı şartlardaki biletin günde 1 avroya denk gelecek şekilde, yıllık 365 avro olmasını teklif etti.

RND’ye konuşan Sol Parti Ulaşım Politikacısı Bernd Riexinger, "Geçtiğimiz hafta sonu ne kadar çok insanın ucuz bilete ihtiyacı olduğu anlaşıldı. Ancak, 3 ay sonra, yüksek enerji maliyetleri yüzünden fiyatlar yeniden artarsa bu kötü bir şaka olur. Öğrenciler, meslek eğitimi alanlar ve dar gelirliler, ücretsiz biletlerle desteklenebilir. 365 avroluk yıllık bir biletle de toplu ulaşım daha cazip bir hale getirilebilir" ifadelerini kullandı.

Belediyeler Birliği: Kaynaklar toplu taşıma ağının yenilenmesi için kullanılsın

Alman İlçe Belediyeleri Birliği ise indirimli biletin ilçe ve şehir ekonomisi üzerinde ciddi bir finansal yük oluşturabileceğini düşünüyor. Bölge Başkanı Reinhard Sager, gerçekçi olmayan öneriler yerine bu paranın toplu taşıma ağının yenilenmesi için kullanılabileceğini söyledi.

9 avroluk bilete eleştiriler de var. Sosyal Dernek VdK tekerlikli sandalye ve çocuk arabası kullanan yolcular için daha fazla yer verilmesi gerektiğini söyledi. Dernek başkanı Verena Bentele, tekerlekli sandalye ve bebek arabasıyla seyahat eden yolcuların trenlerde önceliği olduğunu hatırlattı.

Ciddi yoğunluk yaşanıyor

Baden-Württemberg'de Konstanz Gölü'ne giden yol, Köln, Hamburg ve Berlin yoğunluğun en çok yaşandığı güzergahlar arasında yer alıyor. Nakliye Şirketleri Derneği (VDV) Başkanı Ingo Wortmann, “Geçtiğimiz hafta sonu Pfingsten’da istasyonlarda ve trenlerde 50’den fazla ek trene rağmen ciddi bir yoğunluk yaşandı.” dedi. 

DB Regio Başkanı Jörg Sandvoß ise hafta sonu tatil yoğunluğuna rağmen demiryolu işçilerin elinden gelenin en iyisini yaptığını söyleyerek "Toplamda 86 bin sefer gerçekleşti ancak beklendiği gibi turistik güzergâhlarda aşırı yoğunluk vardı" diye konuştu.

"Şehirlerde araç trafiği azalarsa proje başarılı demektir"

İsviçre St. Gallen Üniversitesi'nden Hareketlilik -Mobilität- Uzmanı Prof. Dr. Andreas Herrmann, 9 avroluk biletin yaz eğlencesinden ibaret olabileceğine dikkat çekiyor. Prof. Herrmann, “Şehirlerdeki araç trafiği azalmaya başlarsa 9 avroluk biletin başarısından söz etmek mümkün olur. Ancak toplu taşıma kullanma alışkanlığını kalıcı hale getirmek zaman alacaktır.  İnsanları arabadan vazgeçirip trenlere yönlendirmek kolay bir iş değil” dedi. 

Stuttgart Tramvayları’ndan yapılan açıklamada "300 binden fazla bilet basılmasına rağmen, şehiriçi ağda normal bir trafik akışı var. 9 avroluk biletin, daha çok bölgesel ağlarda gezi amaçlı kullanıldığı gözlemleniyor” dendi

Geri Dön 09 Haziran 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN