Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
16 Haziran 2022 Perşembe

Sendika ve işveren anlaştı: Çelik işçilerine enflasyondan düşük zam

Sendika ve işverenler anlaştı. Pazarlıkların ve grevlerin haftalardır sürdüğü çelik sektöründe, işçilere yüzde 6,5 zam geliyor.

BILD’in haberine göre, işçiler maaşlarını 1 Ağustos’tan itibaren zamlı almaya başlayacak. 18 ay boyunca geçerli olacak yeni sözleşmenin haziran ayında başlatılmasına karar verildi. Haziran ve temmuz ayı için çalışanlara bir defaya mahsus olmak üzere toplam 500 avro, kursiyerlere (Azubi) ise 200 avro para ödenecek.

Toplu sözleşmelerden, Kuzey Ren-Vestfalya, Aşağı Saksonya ve Bremen eyaletlerinde çalışan 70 bine yakın (68 bin) emekçinin faydalanacağı açıklandı. Geçtiğimiz haftalarda Salzgitter, Bremen, Bochum ve Duisburg gibi şehirlerde binlerce işçi uyarı grevlerine katılmıştı. İşverenler, 21 aylık bir dönem için yüzde 4,7'lik bir artış teklif etmişlerdi. IG Metall ise bir yıllık süreyle geçerli olacak yüzde 8,2’lik bir artış talep ediyordu. 

Çelik İşverenleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Gerhard Erdmann, anlaşmanın ardından ücret artışının "hemen hemen kabul edilebilir bir üst sınırda olduğunu söyledi. IG Metall NRW Bölge Başkanı Knut Giesler, “Çelik endüstrisinde son 30 yılın en yüksek zamlarını almayı başardık. Emekçilerin bütçelerine yüzde 6,5 gibi bir katkı sağladığımız için memnunuz” diye konuştu.

Bununla birlikte Almanya’da son 50 yılın en yüksek enflasyonu yaşanıyor. Enflasyon oranının altında kalan zam oranı, çelik işçilerinin geçen yıla göre fakirleştiği anlamına geliyor.

Geri Dön 16 Haziran 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN