Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
20 Ağustos 2022 Cumartesi

Scholz’a istifa baskısı!

Cum-ex skandalı olarak bilinen vergi kaçakçılığı davasında dönemin Maliye Bakanı olan Olaf Scholz’un istifası isteniyor.

Scholz’a istifa baskısı!

Almanya Başbakanı Olaf Scholz, milyarlarca euroluk vergi kaçakçılığı skandalında Hamburg Belediye Başkanı rolüyle ilgili bugün milletvekillerinin önünde ifade verdi. Şansölye, Hamburg Eyalet Meclisinde skandalın aydınlatılması için kurulan araştırma komisyonunda soruları cevapladı. İfadesinde en az 20 kez ‘hatırlamıyorum’ dedi. Başbakanın cevapları genellikle, “Hiçbir fikrim yok" ve  “Bilmiyorum” şeklinde oldu.

Scholz, kendisine Hamburg'un şu anki Belediye Başkanı SPD’li Peter Tschentscher ile yaptığı özel bir telefon görüşmesi hakkında sorulan soruya da, "Peter Tschentscher (...) ile o kadar çok konuşma yaptım ki, hatırlamam imkansız. Şimdiye kadar söylediklerime yeni bir şey söyleyemem” dedi.

Scholz'un ülkede "tarihin en büyük vergi sahtekarlığı" olarak nitelendirilen Cum-ex skandalına ilişkin çelişkili açıklamalar yaptığı ileri sürülüyor. 

Scholz geçtiğimiz günlerde "Bu, iki buçuk yıldır bir sorun. Sayısız dosya incelendi, sayısız insan dinlendi. Sonuç her zaman aynı: Hiçbir siyasi etki olmadı" şeklinde açıklamada bulunmuştu. 

Muhalefet istifasını istiyor

Hamburg Eyalet Parlamentosu Cum-ex Skandalı Araştırma Komisyonu Üyesi CDU’lu Richard Seelmaecker, Başbakan Olaf Scholz’u yalan söylemekle suçladı. Seelmaecker, “Scholz, derhal istifa etmeli. Böyle bir adamın hala Şansölye olması inanılır gibi değil” dedi. CDU lideri Friedrich Merz ise Handelsblatt'a verdiği demeçte, “Scholz’un hiçbir sözüne inanmadığını" söyledi. 

Cum-ex Skandalı Araştırma Komisyonu’nun Sol Partili Üyesi Norbert Hackbusch da Scholz'un konuşmasını ‘küstahça ve kibirli’ olarak değerlendirdi. Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch ise Başbakan’ın hafızasındaki boşlukların çok şüpheli olduğunu söyledi.

Lindner’den Scholz’a destek

Scholz’a destek FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner’den geldi. Lindner, "Şansölye’ye güvenimiz tam. İster muhalefette isterse şimdiki gibi iktidarda olsun, kendisini her zaman dürüst bir kişi olarak tanıyorum. Bundan şüphe etmek için hiçbir nedenim yok" diye konuştu.

Geri Dön 20 Ağustos 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN