Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Haziran 2022 Çarşamba

Sağlık sigortası primleri artacak

Sağlık Bakanı Karl Lauterbach, 2023 yılında sağlık sigortası priminin yüzde 0,3 artacağını duyurdu. Gerekçe olarak sağlık sigortası şirketlerinin rekor açığı gösterildi.

Almanya Federal Sağlık Bakanı Karl Lauterbach’tan 57 milyon yasal sağlık sigortası sahibine kötü haber. Bakan, 2023 yılında sağlık sigortası primlerinin yüzde 0,3 artacağını söyledi. Bakan Lauterbach, gerekçe olarak yasal sağlık sigortası şirketlerinin (GKV) rekor seviyedeki açığı gösterdi. Yüzde 0,3’lük zamla, yasal sağlık sigortalarının yaklaşık 5 milyar avro gelir elde elde etmesi bekleniyor. Lauterbach, yasal sağlık sigortalarının 17 milyar avro açık verdiğini ve bunun en kısa zamanda telafi edilmesi gerektiğini söyledi.

Artış miktarı sonbaharda belirlenecek. Lauterbach, sağlık sigortasındaki milyarlarca avroluk açığın finansmanı konusunda Federal Maliye Bakanı Christian Lindner (FDP) ile uzun süredir görüştüğünü söyledi.

Lauterbach, selefi Jens Spahn'ı da (CDU) eleştirdi. SPD'li politikacı, tarihi bir açıktan bahsederek, "Federal hükümet yasal sağlık sigortası şirketlerinin mali durumunu çok kötü halde devraldı. Bu açığı esasen selefimden miras aldım” dedi.

Özetle şu anda brüt maaşın yüzde 14,6’sı sağlık sigortası primine gidiyor. Zamla beraber bu oran brüt maaşın yüzde 16,2’sına yükselecek. Yani 4.000 avro brüt maaş alan birisi, sigorta primi zammı ile artık 72 avro daha sigorta için ödemek durumunda kalacak. 

Kısacası sağlı sigortası primleri artacak, maaşlar azalacak.

Geri Dön 29 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN