Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
21 Temmuz 2022 Perşembe

Rusya Avrupa’ya gaz vermeyi sürdürecek

Kuzey Akım 1 boru hattının bakımı bitiyor. Gaz akışı bugün başlayacak. Putin, Gazprom’un sorumluluklarını yerine getirmeye devam edeceğini bildirdi.

Rusya Avrupa’ya gaz vermeyi sürdürecek

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün İran’daki zirvede gazetecilere açıklamalarda bulundu. Gazprom’un bakım bittikten sonra Avrupa’ya gaz akışını sürdüreceğini söyledi. Kremlin’in internet sitesinde yer alan bilgiye göre ise "Kuzey Akım 1 doğal gaz türbinlerinden bir tanesi daha ay sonunda tamir için gönderilecek ve türbinin ulaştırılmasında gecikme olması halinde doğal gaz sevkiyatı düşecek" denildi.

Kuzey Akım 1, 160 milyon metreküp gaz taşıma kapasitesine sahip. Ne var ki buradan bugün de tam kapasite akışın başlamayacağı söyleniyor. Gazprom, 15 Haziran’da Alman Siemens şirketine bakım için gönderdiği bazı ekipmanların henüz dönmediğini söylemiş ve gaz sevkiyatının azalacağını bildirmişti. Bunun üzerine yüzde 40 oranında kesinti yapılmıştı.

Dört farklı senaryo masada

Tüm bu açıklamalara rağmen gazın yeniden açılmaması ya da sonradan tekrar kesilmesi ihtimali de masada. Bunun için hazırlıklar yapılıyor. 4 farklı senaryo ortaya konuldu.

Bunlardan ilk senaryoya göre Rusya bakım çalışmaları tamamlandıktan sonra sözleşmeye uyarak gaz akışını normal seviyeye çıkaracak. Böylece kış ayları için rezervler dahi oluşturulabilecek.

İkinci senaryoda ise Kanada’da bakımda olan gaz tirbünleri bahane edilerek doğalgaz sevkiyatı geciktirilecek.

Üçüncü senaryoda ise Rusya doğalgaz sevkiyatını tamamen durduracak. Bir başka görüş ise Rusya’nın sözleşmeye Almanya’nın karşılamasının mümkün olmadı bazı yeni koşullar ekleme ihtimali. Buna rağmen uzmanlar Rusya’nın içinde bulunduğu ekonomik krizi ve Ukrayna savaşını işaret ederek Rusya’nın bu gaz gelirine ihtiyacı olduğunu söylüyor.

Son senaryoya göre ise Rusya vanaları kısacak ve sevkiyat oranını düşürecek. Bunu da Almanya’ya siyasi bir baskı aracı olarak kullanacak. Buna bağlı olarak enerji fiyatları artmaya devam edecek.

Geri Dön 21 Temmuz 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN