Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Mayıs 2022 Salı

Orduya 100 milyar avro ek bütçe için anlaşma sağlandı

Almanya’da koalisyon ortakları ile Birlik partileri Almanya Ordusu’na (Bundeswehr) 100 milyar avroluk ek bütçe sağlanması konusunda uzlaştı.

Almanya’da koalisyon ortakları ile muhalefetteki Hristiyan Birlik, orduya 100 milyar avroluk ek fon sağlanmasında uzlaşma sağladı. Anayasada yapılacak değişikliğin Federal Meclisin yaz tatiline girmeden önce kararlaştırılması hedefleniyor.

Anayasa’da yapılacak değişiklikle, Bundeswehr için özel fon oluşturulabilecek. Almanya'da hükümeti oluşturan Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokrat Parti (FDP) ile ana muhalefetteki Hristiyan Birlik Partisi (CDU/CSU), Alman ordusuna 100 milyar avro özel fon sağlanmasına ilişkin yasal düzenleme yapılması konusunda anlaştı.

Meclis tatile girmeden önce kararlaştırılması bekleniyor

Siyasi partiler, ülkenin "borç freni" devre dışı bırakılarak, Alman ordusuna ayrılacak 100 milyar avroluk özel fonun oluşturulmasına ilişkin düzenlemenin Anayasa ile güvence altına alınması istiyor. Anayasada yapılacak değişikliğin Federal Meclis yaz tatiline girmeden önce kararlaştırılması hedefleniyor.

Bu tarihten itibaren ise gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2’sinden fazlası her yıl savunmaya yatırılacak. Meclis yaz tatilinden hemen önce, silah alımlarını hızlandırabilmek için çalışmalarına başlayacak. Satın alma projelerine, mutabık kalınan yasaya göre karar verilecek. Bütçe komitesinin bir danışma organı da bunu takip edecek. Koalisyonun tek başına toplayamayacağı anayasa değişikliği için Bundestag ve Bundesrat'ta üçte iki çoğunluk gerekiyor.

Siber güvenlik bütçesinde görüş ayrılığı

Ayrıca hükümet, siber bilgi güvenliğini güçlendirmek için bir strateji planı sunacak. Özellikle Yeşiller 100 milyarın siber savunmayı finanse etmek ve ortak ülkelere destek sağlamak için de kullanılmasını istiyor. Ancak Hristiyan Birlik Partisi fonun tamamının ordu için harcanmasını istedi. Varılan uzlaşmada siber savunmanın hükûmet bütçesinden karşılanmasına karar verildi.

Geri Dön 31 Mayıs 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN