Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
07 Eylül 2022 Çarşamba

Nükleer santral yedekte

Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, olası enerji kıtlığına karşı faaliyetteki 3 nükleer santralden 2’sinin yedekte tutulacağını açıkladı.

Almanya Ekonomi ve İklimi Koruma Bakanı Robert Habeck, kışın olası enerji sıkıntısına karşı, ülkede kalan 3 nükleer santralden 2'sinin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak beklemede tutulacağını duyurdu.

Robert Habeck, ülkede elektrik sistemi için yaptırılan stres testinin kış için bir krizin pek olası olmadığını gösterdiğini belirtti.

Bakan Robert Habeck, bu kış elektrik üretimindeki bir açığı kapatmaları gerekmesi durumunda ülkede kalan 3 nükleer santralden Bavyera'daki Isar 2 ve Baden-Württemberg'deki Neckarwestheim 2'nin Nisan 2023’ün ortasına kadar acil durum rezervi olarak beklemede tutulacağını bildirdi. Habeck, “Bu şekilde, en kötüsü olursa harekete geçebiliriz” dedi.

Alman hükûmetinin nükleer enerjiden çıkış politikasına bağlı kaldığını anlatan Habeck, Aşağı Saksonya’daki Emsland nükleer santralinin aralık ayında planlandığı gibi kapatılacağını vurguladı. Habeck, “Atom Enerjisi Yasasında düzenlendiği gibi nükleer enerjinin aşamalı olarak kaldırılmasına bağlıyız” dedi.

Robert Habeck, Fransa'daki bakım için kapatılan nükleer santraller, Alpler ve Norveç'te hidroelektrik üretimini engelleyen kuraklık ve Ren nehrinde düşük su seviyesinden dolayı kömürde nakliye sorunları nedeniyle Avrupa'da bu kış elektrik şebekesinde sıkıntı olabileceğine işaret ederek, "Bütün bu riskler nedeniyle, komşu ülkelerde şebeke kesintileri olursa, kısa vadede elektrik şebekesini istikrara kavuşturacak yeterli santralin bulunduğuna tam emin olamayız." diye konuştu.

Nükleer tartışması

Almanya 2011 yılında Japonya’daki Fukuşima faciası sonrası 2022 sonuna kadar tüm nükleer santrallerini kapatma kararı almıştı. Ancak Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yaşanan enerji kriziyle birlikte, ülkedeki nükleer santrallerin akıbeti de tartışmaya açıldı. Nükleer santrallere en çok tepki veren Yeşiller Partisi dahi bu tartışmaya kırmızı ışık yakmadı. Öte yandan CDU Lideri Friedrich Merz, kışın vatandaşların elektrik şebekesine fazla yükselmesi sonucu elektrik kesintilerinin yaşanabileceğine dikkat çekmişti. Merz, Almanya’daki nükleer santrallerin dünyadaki en güvenli santraller olduğunu söyleyerek, "Sadece 5 gaz müşterisinden birinin bu kış elektrikle ısınması halinde, özel hanelerde elektrik talebi 2 katına çıkacak. Eğer hükümet, nükleer tesisleri ‘ideolojik’ nedenlerle kapatma kararında ısrar ederse, gelecek yılın başında elektrik kesintisi riski var” ifadelerini kullandı.

Geri Dön 07 Eylül 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN