Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
01 Haziran 2022 Çarşamba

Maliye Bakanı 4 bin avroluk yardım önerisine karşı çıktı

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, Çalışma Bakanı Hubertus Heil’ın önerdiği 4 bin avroluk iklim parası desteğine karşı çıktı. Benzinde vergi indirimini destekleyen Lindner, iklim parası yerine ücret ve gelir vergisinde reformlar önerdi.

ZDF’e konuşan Lindner, “Uzun vadede, devlet fonlarıyla her şeyi teşvik etmek mümkün değil. Bundeswehr’in güçlendirilmesi için ayrılan 100 milyarlık ek fon, tek seferlik bir istisnaydı. Enflasyon sarmalını kırmak zorundayız. Bunun için en belirleyici koşul, geçen yılların 'genişlemeci mali politikalarına' son vermektir" ifadelerini kullandı.

"2023 yılında borç freni uygulamasına geri dönmemiz ve en öncelikli harcamalara odaklanmak gerek” diyen Bakan Lindner, “Bitmeyen borç ve sübvansiyon bağımlılığına son veriyoruz. Çocuklarımız ve torunlarımızın nesillerine karşı sorumluluğumuzun bilincinde olmalıyız" dedi.

Savaş ve koronavirüs salgını nedeniyle devlet borçlarının artığını ifade eden Lindner, “Hedefim, devleti borçlarından kalıcı olarak kurtarmak” dedi. 

Lindner, Çalışma Bakanı Heil’in dar gelirlileri rahatlatmak için önerdiği iklim parası yardımlarını da bir kez daha reddetti. Bunun yerine ücret ve gelir vergisinde reformlar yapılmasının daha akılcı olacağını belirtti. Fakat benzinde vergi indirimini desteklediğini, diğer AB ülkelerinde olduğu gibi petrol şirketlerine bir limit koymanın önemli olduğunu da vurguladı.

"Krizden ancak önümüzdeki yıl çıkabiliriz"

Lindner, savaşla birlikte özel harcamaların ve enflasyonun arttığını, bu nedenle de ekonomik belirsizliğin derinleştiğini söyleyerek "Bu krizden ancak önümüzdeki yıl çıkabiliriz" ifadelerini kullandı.

Federal Meclis’te bu hafta hükûmetin yaklaşık 500 milyar avroluk harcaması ve 139 milyar avroluk yeni borçlanma bütçesi oylanacak. Bütçeyle ilgili planlamanın ana ekseninde Rusya-Ukrayna savaşı var.

Peki bütçede neler var?

Geçtiğimiz yıl 106 milyar avro ile toplam bütçenin yaklaşık beşte biri sosyal güvenlik maliyetlerine gitti.

Almanya Ordusu için 100 milyar avro ayrılacak. Bu paranın orduyu güçlendirmek ve NATO’nun yüzde 2 savunma bütçesi hedefine ulaşmak için kullanılacağı belirtildi.

Koronavirüs salgınının ardından ekonomik rahatlama bekleniyordu. Ne var ki patlak veren savaş nedeniyle bunun tam tersi yaşandı. Enflasyonun yüksek kalması durumunda hükûmetin harcamalarının da artacağı öngörülüyor.

Enerji ve iklim fonuna 60 milyar avro, Almanya ordusuna 100 milyar avro, artan fiyatlar nedeniyle 40 milyar avro borçlanmaya gidilecek. Bu para için ek fonların nerede ve nasıl biriktirileceği ise henüz meçhul.

Maliye Bakanı Lindner önümüzdeki yıl için borç freni uygulamasına geri dönmek istiyor. Bu uygulama bütçeye mali kısıtlamalar getirecek. Lindner özellikle yardım paketlerinin tek seferlik verilmesini sağlayarak, önümüzdeki yıl yeni borçlanmaların önüne geçmek istemişti. 

Geri Dön 01 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN