Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
11 Ağustos 2022 Perşembe

Lindner’in yeni paketine ‘Zenginlere yarayacak’ eleştirisi

Maliye Bakanı Christian Lindner yeni bir sosyal yardım paketi açıklamıştı. Paketin değeri 10 milyar avro. Ancak birçok kesimde bu yardımların zenginlere yarayacağı eleştirisi hâkim.

Lindner’in yeni paketine ‘Zenginlere yarayacak’ eleştirisi

Federal Maliye Bakanı Christian Lindner, vergi muafiyetini genişleten yeni bir yardım paketini duyurdu. Paketin maliyeti 10,1 milyar avro. Buna göre şu anda 10 bin 350 avro olan vergiden muaf miktar, önümüzdeki yıl 10 bin 600 avroya, 2024’te ise 10 bin 933 avroya çıkacak. Çocuk parasına da 2023 yılında 8 avroluk zam gelecek. İlk iki çocuğa ödenen 219 avroluk yardım 227 avroya yükselecek ve sonraki yıl yeniden 6 avroluk bir zam yapılacak.

Lindner’e sert eleştiriler

Sol Parti Finans Uzmanı Christian Görke ise Maliye Bakanı’nın yardım planını ‘şaka’ olarak değerlendirdi. Görke, nüfusun en az kazanan yüzde 70’lik kesiminin bu paketten neredeyse hiçbir şey almayacağına işaret ederek "Çünkü neredeyse hiç gelir vergisi ödemiyorlar. Bakanın önerisi en çok kazananlara yarayacak" ifadelerini kullandı. Görke, yoksullara yapılacak yardımların finanse edilebilmesi için zenginlerden daha yüksek vergi alınmasını talep etti.

Sol Parti Eş Başkanı Martin Schirdewan, Lindner’in hayata geçirmeyi planladığı 10,1 milyar avroluk bütçenin yüzde 90’ının, ülkenin en zengin yüzde 30’una gideceğini söyledi. 

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar da Lindner’in bu yardımlarda sınıf farkı gözettiğini savundu. Dietmar, vergi reformunun yüksek gelir gruplarınca finanse edilmesi durumunda adaletten bahsedilebileceğini söyledi. İngiltere’deki enerji şirketlerinden yüzde 25 aşırı kâr vergisi alındığına dikkat çeken Dietmar, "Krizden nemalananların fazladan kazançları halka yardım olarak dağıtılsın" dedi.

SPD Berlin Meclis Grubu Yardımcısı Achim Post ise "Federal Maliye Bakanı Lindner tarafından önerilen önlemler, en çok yüksek gelirleri rahatlatacak. Toplumun ortası sınıfına yönelik güçlü yardımlar gerekli" diye konuştu.

Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu Başkan Yardımcısı Andreas Audrersch ise "Lindner’in reform planından yüksek gelir grubu, dar gelirlilerin 3 misli daha fazla yararlanacak. Şu anda asıl dar gelirlilerin daha fazla desteğe ihtiyacı var" dedi. Audrersch ayrıca çocuk parasına önerilen zammın da enflasyon karşısında çok düşük kaldığını söyledi.

Yeşiller Mali Politikalar Sözcüsü Katharina Beck ise, Lindner’in önerisindeki sosyal adaletsizliği körükleyeceğine dikkati çekti. RND’ye konuşan Beck, “Bu yardımlar zenginlerin cebine milyarlarca vergi indirimi olarak girecek” dedi. Lindner’in aşırı kar edenlere ek vergi gibi devlete gelir sağlayacak önerileri reddetmesini eleştirdi.

Berlin Belediye Başkanı Franziska Giffey de bu paketten en çok zenginlerin yararlanacağı görüşünde. Welt’te konuşan Giffey, "Çocuk parasındaki reformların da emeklilere, yaşlılara ve öğrencilere bir getirisi olmayacak. 9 avroluk bilet uygulaması ve aşırı kar vergisi gibi toplumun tüm kesimlerini kapsayacak mantıklı adımlara ihtiyacımız var" dedi.

Alman Refah Eşitliği Derneği Başkanı Ulrich Schneider da Lindner’in önerilerindeki sosyal adaletsizliğe vurgu yaptı. Schneider, “Maliye Bakanı’nın önerileri hayata geçirilirse, Almanya’da artan gelir eşitsizliği daha da tırmanacak. Fakir haneler için enflasyonun sonuçları yıkıcı olacak. Çocuk parasındaki 8 avroluk artış, enflasyonu telafi etmiyor. Lindner önceliklerini gözden geçirmeli” diye konuştu.

Geri Dön 11 Ağustos 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN