Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
17 Mayıs 2022 Salı

Kuzey Ren-Vestfalya’da birinci parti CDU

Almanya’nın 18 milyon nüfusuyla en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren-Vestfalya’da oyların yüzde 35,7’sini alan CDU birinci parti oldu. SPD ise bir önceki seçimlere göre yüzde 4,6 daha az oy alarak tarihinin en kötü sonucunu aldı.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde, ilk sonuçlara göre, Hristiyan Demokrat Birlik Partisi oyların yüzde 35,7’sini alarak birinci parti oldu. 13 seçmenin bulunduğu eyalette, CDU, böylece oylarını 2017'deki seçimlere göre 2,8 puan artırmış oldu. Başbakan Olaf Scholz’un partisi SPD ise tarihi bir yenilgi yaşadı. SPD 2017 seçimlerine oranla yüzde 4,6 oranında oy kaybetti ve yüzde 26,7 ile ikinci parti oldu. Bu, sosyal demokratların Kuzey Ren-Vestfalya’da bugüne kadar aldığı en kötü sonuç oldu.

Yeşiller'de büyük yükseliş, FDP'de büyük düşüş

Bir önceki seçime göre oylarını yüzde 11,8 artıran Yeşiller yüzde 18,2 ile üçüncü parti. FDP ise oylarının yüzde 6,7’sini kaybederek yüzde 5,9’a geriledi. Aşırı sağcı AfD de 1,9 puan kaybetti ve yüzde 5,4 aldı. Kesin sonuçlar henüz açıklanmadı. FDP ve AfD’nin az bir farkla baraj altında kalma ihtimalleri sürüyor.

Bir önceki seçimde yüzde 4,9 oy alan ve barajı kıl payı kaçıran Sol Parti oylarının yüzde 2,8’ini kaybetti ve yüzde 2,1 aldı.

Koalisyon ihtimalleri

CDU seçimi birinci parti olarak tamamladı ancak tek başına hükûmet kurmak için yeterli oya sahip değil. Eğer CDU bir koalisyon kuramazsa SPD + Yeşiller + FDP koalisyonu görülebilir. CDU’nun bulunduğu koalisyon seçenekleri ise CDU + Yeşiller + FDP ya da ‘büyük koalisyon’ olarak tanımlanan CDU + SPD.

Türkiye kökenli vekiller

İlk sonuçlara göre Türkiye kökenli siyasetçilerden Yeşiller listesinden Berivan Aymaz, Gönül Eğlence, İlayda Bostancıeri, Dilek Engin ve Meral Thoms; SPD listesinden ise Volkan Baran, Serdar Yüksel ve İbrahim Yetim milletvekili seçildi.

Geri Dön 17 Mayıs 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN