Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
02 Temmuz 2022 Cumartesi

Koronavirüs Uzman Komisyonu Raporu açıklandı: Hayal kırıklığı

Merakla beklenen Koronavirüs Uzman Komisyonu Raporu açıklandı. Çeşitli disiplinlerde bilim insanlarından oluşan komisyondan net öneriler içeren bir rapor bekleyenler hayal kırıklığına uğradı. 

Koronavirüs Uzman Komisyonu Raporu açıklandı: Hayal kırıklığı

Komisyon Üyesi Virolog Prof. Dr. Hendrik Streeck "Verilerimiz yetersiz, net bir değerlendirme yapamıyoruz" dedi.

Raporda şu ifadeler yer aldı:

Maskelerin ‘etkili bir önlem’ olduğu ancak yalnızca doğru şekilde takıldığında virüse karşı koruma sağladığı belirtildi. Yüze tam oturmayan bir maskenin etkisinin azaldığı veya hiç etkisi olmadığı vurgulandı. “İleride, olası bir maske zorunluluğunun sadece enfeksiyon riski yüksek olduğu için kapalı mekanlarda uygulanmalı” denildi ve mevcut veriler ile genel bir FFP2 maske tavsiyesi yapılamayacağı belirtildi.

Kapanmanın etkinliği konusunda ise, özellikle virüsün yayılmasının başlangıcında çok güçlü etkiye sahip olduğu; ancak ne kadar uzar sürer ve önlemi ne kadar az kişi desteklerse, etkisinin de o kadar azaldığı belirtildi. Kapanma ve temas takibinin sadece salgının ilk evresinde etkili olduğunu vurgulandı. Gelecekte, bu önlemin gerçekte ne kadar etkili olacağına, temaslı kişilerin evde kalıp kalmaması gerektiğine dair daha fazla araştırma yapılması gerektiği belirtildi.

Uzman Komisyonu, 2G ve 3G kurallarının şimdiye kadar enfeksiyonun seyrini kısmen etkilediğini vurguladı. Örneğin, 2G/3G önlemleri gibi erişim kısıtlamaları sadece bazı durumlarda olumlu olarak değerlendirildi. "Temel önlemler olan maske, mesafe, testler yeterli değilse, eyaletler daha fazla kısıtlayıcı önlemler (temas kısıtlaması, bağışıklık durumunun aşı, iyileşme ve test ile belgelenmesi) almalı" denildi.

Okullar ve kreşler gibi eğitim kurumlarının açık tutulmasının birinci öncelik olduğu ancak salgın ile mücadelede en kötü senaryoda mecbur kalınabileceği belirtildi.

“Sağlık sistemi aşırı yüklenen eyaletlere (etkinliklerin yasaklanması ve eğitim kurumlarının kapatılması) emretme yetkisi verilmeli” denildi.

Dört doz aşıya ihtiyaç olup olmadığı henüz net değil. Bu nedenle eyaletler, hükümeti 4’üncü doz aşıya gerek olup olmadığı konusunda derhal net bir rapor sunmaya çağırdı. Virolog Prof. Streeck, bunun Daimi Aşı Komisyonunun (STIKO) görevi olduğunu söyledi.

“Veri kaosunu” giderilmesini, raporlama sisteminin dijitalleştirilmesi, hastanelerin doluluk oranlarının ve vaka sayılarının kesin şekilde aktarılmasını istendi.

Federal hükümetten, COVID-19 tedavisi için uygun ilaçların yeterli sayıda tedarik edilmesi ve stoklanmasını; ilaçların erken kullanımını teşvik etmesi istendi.

Bavyera Sağlık Bakanı Klaus Holetschek (CSU), Bild gazetesine verdiği demeçte, “Karar, eyaletlerin tek tip bir düzenlemede birleşmesi ve federal hükümete, sonbahardaki  olası dalga durumunda için rotayı derhal ve doğrudan belirlemesi için bir net bir sinyaldir. Açık olan şey, yaz tatilinden önce yeni bir Enfeksiyondan Koruma Yasası’na ihtiyacımız olduğu! İnsanları korumaya devam etmek için yasal bir temele ihtiyacımız var” dedi.

Geri Dön 02 Temmuz 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN