Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
22 Haziran 2022 Çarşamba

Kalifiye çalışan açığı artıyor: "Emeklilik yaşı ortalama yaşam süresine göre belirlenmeli"

Almanya’da kalifiye çalışan açığı artıyor. Ustalık ve el beceresi gerektiren işlerde yaklaşık 75 bin kalfa ve 7 binden fazla usta açığı var. Bundesbank ise emeklilik yaşının ortalama yaşam süresine göre belirlenmesinden yana.

Funke Medya’da yayınlanan bir habere göre Almanya’da ustalık ve el becerisi gerektiren işlerde çalışacak zanaatkar sayısında azalma söz konusu. Alman Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada geçen yıl yaklaşık 200 bin iş açığı olduğu bilgisi paylaşıldı. Zanaat işlerinde çalışacak yaklaşık 75 bin kalfa ve 7 binden fazla usta açığı olduğu bildirildi.

"Emeklilik yaşı, ortalama yaşam süresine göre belirlensin"

Bundesbank ise emeklilik sistemini uzun vadede istikrara kavuşturabilmek için emeklilik yaşının ortalama yaşam süresine göre belirlenmesini öneriyor. Kurumun haziran ayı raporuna göre; birçok Avrupa ülkesinde emeklilik yaşı bu kriter baz alarak yeniden belirleniyor. 

Yapılan çalışmalarda, Almanya’da emeklilik yaşı 2031’den sonra kademeli olarak yükseltilirse 2070’e kadar sistemin üzerindeki mali yüklerin azalacağına da dikkat çekildi. 

Şeffaflık çağrısı

Ayrıca Bundesbank, hükûmeti çalışanlara karşı emeklilik maaşı oranları konusunda şeffaf olmaya çağırdı. Yapılan açıklamada “Çalışma hayatının başında olan kişiler doğru bir şekilde yönlendirilmeli” ifadesi kullanıldı. Diğer taraftan koalisyon hükümeti, emeklilik yaşının 70’e çıkarılmasını ve emeklilik için önerilen kesintileri kabul etmiyor.

Bununla birlikte Almanya’da 200 binden fazla mülteci iş arıyor. Birçok mülteci iş ajanslarına başvurularda bulundu. 

RND’nin haberine göre, 42 bin mülteci sayısı ile en fazla başvuru Bavyera’da yapıldı. Kuzey Ren-Vestfalya 32 bin, Baden-Württemberg’de 27 bin sığınmacı iş arıyor.  Berlin'de ise yaklaşık 13 bin Ukraynalı’nın iş ajanslarına başvurduğu söylendi.

Geri Dön 22 Haziran 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN