Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Ağustos 2022 Çarşamba

Kabinenin gündemi üçüncü yardım paketi

Koalisyon hükûmeti, üçüncü yardım paketinin detayları üzerinde çalışıyor. Dün başlayan ve bugün devam edecek olan kabine toplantısının gündeminde de bu üçüncü paket var.

SPD, doğrudan destek ödemesi yapılmasını savunuyor. Dar gelirlilere, emeklilere, öğrencilere ve işsizlik parası alanlara doğrudan nakdi yardım ile destek olunacak ancak miktarı belli değil. Ekim ayında çalışanlara 300 avro verilecek ama brüt olarak. Vatandaşın cebine vergi oranına göre kesintiler sonrası ortalama 193 avro girecek.

SPD ne istiyor?

9 avroluk aylık toplu taşıma bileti uygulaması bugün son. Buna karşın SPD aylık 49 avroluk bir indirimli bilet uygulamasına gitmek istiyor. Bu indirimin maliyetinin de federal hükûmete ve eyaletlere eşit şekilde dağıtılması isteniyor.

Bir başka düzenleme ise kiracılar için isteniyor. Artan enerji maliyetleri sonrası SPD, faturalarını ödeyemeyen kiracıların sözleşmelerinin 6 ay boyunca iptal edilmemesini talep etti.

En önemli maddelerden biri ise sosyal yardım alanlara yapılan ödemelerin enflasyona göre ayarlanması. Yani enflasyon ne kadar artarsa, yardımlar da o kadar artsın diyor sosyal demokrat parti SPD.

Bununla birlikte uzun zamandır tartışılan ve Avrupa’da da örnekleri bulunan aşırı kâr vergisi de gündemde. SPD, kriz döneminde ekstra kâr eden şirketlere vergi getirilmesi gerektiğini savunuyor. Liberal FDP ise buna karşı çıkıyor.

Yeşiller ne istiyor?

Yeşiller Partisi ise düşük gelirli işlerde çalışanlara konut yardımında reform yapılmasını talep ediyor. Yeşiller, Grundsicherung miktarının ciddi oranda artırılmasını, 9 avroluk biletin devam etmesini ve SPD gibi aşırı kar eden enerji şirketlerinden kar vergi alınmasını önerdi.

FDP ne istiyor?

FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner ise vergi oranlarını enflasyona göre ayarlanması gerektiğini savunuyor. FDP’li bakan, bununla enflasyondan doğan kayıpların çalışanlara iade edilmesini önerdi. Prensip olarak, FDP ayrıca konut yardımı alan kişilere - yani düşük gelirli çalışanlara - özel destek yapılmasınını, Anayasa’da yer alan borç freninin gelecek yıldan itibaren yeniden uygulanmasını savunuyor. Lindner, “Ne de olsa, daha fazla yüksek devlet borcu enflasyonu daha da ileriye götürecektir” dedi.

Geri Dön 31 Ağustos 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN