Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
02 Ağustos 2022 Salı

İşçi açığına çözüm önerisi: Haftada 4 gün çalışma

Almanya’da personel eksiğini gidermek için tartışmalar var. SPD eski Başkanı Sigmar Gabriel, Alman Sanayi Derneği gibi kişi ve kuruluşlar emeklilik yaşını ve çalışma süresini uzatmayı önerdi. Emekçiler ise İzlanda ve Belçika örneklerinde olduğu gibi haftalık çalışma sürelerinin kısaltılmasını istiyor.

İş Ajansı Direktörü Daniel Terzenbach da işçi açığına karşı yeni iş modellerinin denenmesinden yana görüş bildirdi. BR24’e konuşan Terzenbach “İşverenlerin çalışanlarını ellerinde tutabilmesi için artık her yolu denemesi gerekiyor. Verimliliğin korunması için çalışma şartlarının iyileştirilmesi şart” dedi. 

Esnek çalışma modeli, Almanya’da ilk kez toplu bir sözleşmeyle pilot proje olarak Aşağı Saksonya’da bir fabrikada eylül ayından itibaren denenmeye başlanacak. Sözleşmelere göre, işçiler haftada 4,5 gün çalışacak. Uzmanlar haftada 4 gün çalışmanın hem motivasyonu artırabileceğini hem de personel açığına çözüm olabileceğini savunuyor. Ancak yapılacak işi 4 güne sığdırmak emekçiler üzerindeki iş yoğunluğuyla birlikte stresin de artması anlamına gelebilir. 

Hilpoltstein’da da bir ısıtma ve sıhhi tesisat firması da temmuz ayından itibaren haftada 4 gün, 38 saatlik çalışma modeline geçti. Maaşlarını 40 saat üzerinden almaya devam eden firma çalışanları iş ve özel hayat dengesini daha rahat kurabildikleri için sistemden memnun olduklarını ifade ediyor. Firma sahibi ise şirketteki verimliliğin artığını, daha fazla enerji ve yakıt tasarrufu sağlandığını söylüyor. 

Geri Dön 02 Ağustos 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN