Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
13 Mayıs 2022 Cuma

İkinci yardım paketi onaylandı: Pakette emekliler ve öğrenciler yok

Hükûmet 15 milyar avroluk ikinci yardım paketini onayladı. Sosyal dernekler, pakette öğrenci ve emeklilerin görmezden gelindiğini savundu.

İkinci yardım paketi onaylandı: Pakette emekliler ve öğrenciler yok

Ukrayna-Rusya savaşı ve koronavirüs salgını nedeniyle yaşanan ekonomik kriz sonrası federal hükûmet bir dizi yardım paketi açıkladı. Eyalet Meclisi’nde onaylanan 15 milyar avroluk ikinci yardım paketi, Federal Meclis tarafından da onaylandı. Paketten özellikle orta ve dar gelirli kesimlerin faydalanacağı söylendi ancak sosyal dernekler aynı fikirde değil.

Federal Sosyal Derneği (VdK) Başkanı Verena Bentele, yardım paketinde öğrenci ve emeklilerin görmezden gelindiğini savunarak "Enerjiyle ilgili sabit oranlar ise son derece dengesiz ve adaletsiz. Sadece emekli maaşıyla geçinen insanlar bu yılın sonunda ek enerji maliyetlerini nasıl karşılayacak, bunu kimse hesaba katmamış. Bu son derece adaletsiz. Ayrıca meyve, sebze ve ilaçlardan KDV'nin tamamen kaldırılmasını istiyoruz. Tüm parasını günlük ihtiyaçları için harcayan insanlar bir an önce rahatlatılmalı" diye konuştu.

Çalışanlara enerji bonusunun işverenler aracılığıyla maaş üzerinden ödeneceğini hatırlatan Makroekonomi ve İş Döngüsü Araştırma Enstitüsü (IMK) Direktörü Sebastian Dullien ise, "Emekliler söz konusu olduğunda işler karmaşıklaşıyor. Emeklilik sigortası üzerinden bir ödenekle onlar da pakete dahil edilebilirdi. Ancak burada çok fazla bir  bürokrasi söz konusu. Bu da adaletsizliklere sebep oluyor. Benzindeki indirimlerden ise yine zenginler kar edecek. Çünkü dar gelirlilerin zaten arabası yok" ifadelerini kullandı.

Pakette neler var?

IMK’ye göre paketten 2 bin ila 2 bin 600 avro arasında net gelire sahip dar gelirli aileler ve 3 bin 600 ila 5 bin avro arasında gelire sahip orta gelirli aileler daha fazla yararlanacak. Hazirandan itibaren benzinden alınan vergide 30 sent, dizelden alınan vergide ise 14 sent indirime gidilecek.

Haziran, temmuz ve ağustos aylarında aylık 9 avroluk biletlerle bölgesel otobüs ve trenler kullanılarak şehiriçi ve şehirlerarası seyahat edilebilecek.

Temmuzdan itibaren çocuklu aileler, devletten aldıkları çocuk parasına ek olarak çocuk başına 100 avro alacak.

Hartz IV gibi sosyal yardımlarla geçinenler, tek seferlik 200 avro alacak.

Eylül ayından itibaren ise çalışanlar için enerji desteği olarak 300 avro ödenecek. Bu tutar maaşlarla birlikte yatacak ve tek sefere mahsus olacak. Tek çalışanlar ise bunu vergiden düşebilecek.

Geri Dön 13 Mayıs 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN