Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
21 Haziran 2022 Salı

Fransa’da genel seçimler: 30 yıl sonra ilk kez Meclis’te çoğunluk sağlanamadı

Fransa'da parlamento seçimlerinin ikinci turunda katılım oranı çok düşüktü. Macron'un Ensemble koalisyonu ise Meclis'te salt çoğunluğu sağlayamadı. Bu son 30 yıldır ilk defa gerçekleşiyor.

Fransa’da genel seçimler: 30 yıl sonra ilk kez Meclis’te çoğunluk sağlanamadı

Fransa’da parlamento seçimlerinin ikinci turu pazar günü gerçekleşti. Katılım oranının ilk tura göre bile daha az olduğu seçimlerde, Cumhurbaşkanı Macron’un ‘Ensemble’ koalisyonu, mecliste salt çoğunluğu oluşturmak için gereken milletvekili sayısına ulaşamadı. Hükümet, 30 yıldan bu yana ilk kez mecliste salt çoğunluğu kazanamadı.

Hükümeti kurmak için, 577 sandalyeli Ulusal Meclis’te 289 sandalye kazanılması gerekiyordu. Macron’un partisi, 2017 seçimlerine göre ciddi oranda oy kaybederek 245 sandalye elde etti. Melenchon liderliğindeki sol koalisyon ise 131 sandalye ile ikinci sırada yer aldı.

Aşırı sağcı Le Pen içinse seçimler beklenmedik ve tarihi bir zafer oldu. Le Pen’in partisi, anketlerdeki oranların çok üzerine çıkarak, mecliste 89 sandalye kazandı.

Macron’un Cumhurbaşkanlığı Seçimleri’nden sonra atadığı hükümetteki 15 bakandan 3’ü, seçimlerde sandalyelerini kaybetti, önümüzdeki günlerde istifa etmeleri bekleniyor. Yeni Başbakan Elisabeth Borne da istifa baskısı altında.

Geri Dön 21 Haziran 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN