Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
29 Nisan 2022 Cuma

Federal Meclis, Ukrayna’ya ağır silah sevkıyatını onayladı, Putin’den sert yanıt geldi

Almanya Federal Meclisi, Ukrayna’ya ağır silahların gönderilmesine ilişkin teklifi onayladı. Putin, "Yıldırım hızıyla yanıt vereceğiz" dedi.

Federal Meclis, Ukrayna’ya ağır silah sevkıyatını onayladı, Putin’den sert yanıt geldi

Hükûmet ortakları Sosyal Demokrat Parti (SPD), Yeşiller Partisi ve Hür Demokratik Parti’nin (FDP) verdiği öneri, Hristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) tarafından da destek gördü. Öneri 586 ‘evet’ oyuna karşı 100 ‘hayır’ oyu ile kabul edildi, 7 milletvekili ‘çekimser’ oy kullandı. Almanya için Alternatif (AfD) ile Sol Parti öneriye ‘hayır’ oyu vereceklerini açıklamıştı.

Metinde yer alan başka maddeler ise şöyle:

- Eski Sovyet tipi silahların Ukrayna’ya sevki,

- Rusya’nın kapsamlı biçimde ekonomik tecridi ve uluslararası piyasalardan koparılması,

- Almanya’nın olabildiğince hızlı biçimde Rusya’dan yapılan enerji ve hammadde ihracatlarından bağımsız hâle getirilmesi.

Hristiyan Demokratik Parti (CDU) Genel Başkanı Friedrich Merz, Ukrayna’ya ağır silah teslimatını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti ve Şansölye Scholz’u ‘haftalarca silah teslimatı tartışmalarından kaçınmak’ ile suçladı.

Yeşiller Federal Meclis Grubu Başkanı Britta Haelmann, kararının destekleyici bir hareket olduğunu savundu. Haelmann, "Bir yandan savaşa taraf olmamak, diğer yandan Ukrayna'yı saldırgan Putin'e korumasız teslim etmemek anlamını taşıyor" diye konuştu.

FDP Genel Başkanı Christian Dürr ise, "Ukrayna'daki Rus savaşına ağır silahların dahil edilmesi doğru bir karar. Rusya, Ukrayna'yı birden fazla askeri donanımla işgal etti. Beş kat daha fazla tank, üç kat daha fazla aktif asker. Ukrayna açık alanda bir savaştadır" dedi.

Federal Meclis’te 80 sandalyesi bulunan AfD’nin Genel Başkanı Tino Chrupalla ise kararın potansiyel bir nükleer savaşa giriş beyanı olduğunu savundu. Chrupalla, "Biz Rusya ile savaşta değiliz. Hükümet şimdi Moskova ile son diplomatik kanalların kopmamasını ummalı. Ukrayna gibi, Rusya da egemen bir devlettir. Gelecekte iki ülke ile siyasi, ekonomik ve kültürel olarak iyi ilişkiler sürdürmek Almanya'nın çıkarınadır" dedi.

Sol Parti Meclis Grup Başkanı Dietmar Bartsch ise savaşın tırmanacağına dair uyarıda bulundu. Bartsch, silah sevkıyatı konusundaki hükûmetin tavrını ‘tam bir iletişim felaketi’ şeklinde yorumlayarak "Hafta sonu, Scholz ağır silah teslimatına karşı çıktı. Ayrıca 3. Dünya Savaşı ve nükleer savaş konusunda uyardı. 72 saat sonra durum değişti. Bunu hiç anlamıyorum. Almanya’daki milyonlarca insan da tam olarak bu endişelere ve korkulara sahip" ifadelerini kullandı.

Putin’den uyarı geldi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin karara jet bir yanıt verdi. Dış müdahaleleri kabul etmeyeceklerini söyleyen Putin, "Dış güçler tarafından hemen hemen her yıl komşu ülke ile karşı karşıya getirildik. Daha sonra Rusya ve Ukrayna’yı doğrudan bir çatışmanın içine soktular" dedi. Ukrayna’ya yönelik müdahaleyi doğrudan kendilerine yönelik bir müdahale olarak algılayacaklarını söyleyen Putin, "Dışarıdan biri Ukrayna'ya müdahale etmeye çalışırsa, yanıtımız yıldırım hızında olacaktır. Bunun için tüm araçlara sahibiz. Ve bununla böbürlenmeyeceğiz. Gerektiğinde kullanacağız. Bunu herkesin bilmesini istiyorum. Gerekli kararlar çoktan alındı" dedi.

Geri Dön 29 Nisan 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN