Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
19 Mayıs 2022 Perşembe

Enflasyon yüzde 9 ile yeni rekor kırdı

İngiltere’de nisan ayında enflasyon yüzde 9’a yükseldi. Bu yeni bir rekor. Enflasyonun yıl sonuna kadar çift hanelere ulaşması bekleniyor.

İngiltere’de enflasyon, nisan ayında yüzde 9’a yükselerek son 40 yılın rekorunu kırdı. Doğal gaz fiyatları bir yıl öncesine göre yüzde 95 arttı, ortalama bir hanenin yıllık enerji masrafları toplam 1971 sterline yükseldi. Maaşlar ise ocak ile mart ayları arasında ortalama yüzde 4,2 arttı.

Resesyon uyarısı

Enflasyon oranının açıklanmasının ardından, sterlin dolar karşısında yüzde 1 değer kaybederek son 5 yılın en düşük seviyesine yaklaştı.

Enflasyonun yıl sonuna kadar yüzde 10’u aşması bekleniyor. İngiliz Ticaret Odası, ‘benzeri görülmemiş’ fiyat artışlarının ülkede resesyona yol açabileceği uyarısında bulundu.

İşçi Partisi'nden iktidara tepki

Ana muhalefetteki İşçi Partisi ise hükûmeti bir kez daha alım gücü hızla düşen halka yardım sağlamaya ve savaş nedeniyle aşırı kâr sağlayan şirketlerden ek vergi almaya çağırdı. İşçi Partisi Lideri Keir Starmer, "Başbakan Johnson, halkı anlamıyor" dedi, savaş nedeniyle enerji şirketleri her gün ortalama 32 milyon sterlin ek kâr sağlarken halka yapılacak yardımların sürekli geciktirilmesini eleştirdi.

Merkez Bankası Başkanı ne demişti?

Bununla birlikte İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey geçtiğimiz gün çalışanların zam istemeden önce ‘iyice düşünmeleri’ talebinde bulunmuştu. Bailey maaş artışlarının enflasyonu daha da artırabileceğini savunuyor.

Geri Dön 19 Mayıs 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN