Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Ağustos 2022 Çarşamba

Enflasyon yüzde 8’e dayandı

Almanya’da temmuzda yüzde 7,5 olan yıllık enflasyon, ağustos ayında yüzde 7,9’a çıktı. Bu oran 1974’ten bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak kayıtlara geçti.

Koronavirüs salgını, Rusya-Ukrayna savaşı ve sonrasında gelen enerji ve gıda kriziyle birlikte enflasyon Avrupa’da görülmemiş seviyelerde seyrediyor. Almanya’da da bu oran yüzde 7,9’a yükseldi. Uzmanlar enflasyonun çift hanelere çıkmasından endişeleniyor.

Enerji fiyatlarının yıllık bazda yüzde 35,6 artması dikkati çekerken, yıllık artış gıda fiyatlarında artış yüzde 16,6 ile ortalamanın çok üzerinde oldu. Hizmet sektöründe ise fiyatlarda yüzde 2,2 artış görüldü.

CSU lideri ve Bavyera Başbakanı Markus Söder, enerji sektöründeki fiyat artışları nedeniyle Alman ekonomisindeki ‘düşüş senaryoları’ konusunda endişelerini dile getirdi. Almanya’yı ciddi sorunların beklediğine dikkat çeken Söder, ‘muazzam fiyat artışları yaşacağız’ uyarısında bulundu. Fiyat artışlarının dolaylı olarak birçok sektöre ve ürüne de yansıyacağını söyleyen Söder, “Bu artışlar en çok küçük ve orta ölçekli şirketlerin varlığını tehlikeye atacak” dedi.

Almanya Merkez Bankası da (Bundesbank), 22 Ağustos’ta Alman ekonomisinde resesyon olasılığının giderek arttığını ve enflasyonun sonbaharda yüzde 10'a ulaşabileceğini bildirmişti. Almanya’da gelecek yıl teslimatlı elektrik kontratının fiyatı, Rusya'nın doğal gaz arzını kısmasıyla artan enerji krizinin etkisiyle ilk kez 1000 avroyu aştı.

Geri Dön 31 Ağustos 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN