Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
12 Nisan 2022 Salı

Enflasyon 40 yılın zirvesinde, çift haneli enflasyon mümkün!

Almanya’da Ukrayna-Rusya savaşı sonrası artan gıda ve enerji fiyatlarının ardından enflasyon yüzde 7,3 ile son 40 yılın (İran-Irak arasındaki Körfez Savaşı'ndan bu yana) zirvesine çıktı. Ekonomistler, 2022 yılı için yüzde 6,1’lik enflasyon beklese de Rusya ile enerji ithalatının durması hâlinde önümüzdeki aylarda çift haneli enflasyonun görülebileceğini işaret etti.

Enflasyon 40 yılın zirvesinde, çift haneli enflasyon mümkün!

Almanya’da şubat ayında yüzde 5,1 olan yıllık enflasyon, Rusya-Ukrayna savaşının ardından yükselen gıda ve enerji fiyatları nedeniyle yüzde 7,3’e yükseldi. Bu oran, iki Almanya’nın birleşmesinden bu yana görülen en yüksek enflasyon olarak tarihe geçti. Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis) konuya ilişkin açıklama yaparak mart ayında enflasyonun 1981 yılında İran-Irak arasında gerçekleşen Körfez Savaşı’ndan bu yana görülen en yüksek enflasyon olduğunu vurguladı.

En çok artan kalemler

Enerji fiyatları yıllık bazda yüzde 39,5 oranında arttı. Bunun başlıca sebebi Rusya-Ukrayna savaşı. Bununla birlikte gıda fiyatlarındaki yıllık artış yüzde 6,2 ve hizmet sektöründeki artış yüzde 2,8 oldu.

Enerji fiyatlarında geçen yılın mart ayına göre artış oranları şöyle:

- Doğal gaz; yüzde 41,8

- Akaryakıt; yüzde 47,5

- Elektrik; yüzde 17,7

Bu artışlar gelecekte hayatımızı nasıl etkileyecek?

Ekonomi Araştırma Enstitüsü (Ifo) mart ayında bir anket yayımlayarak Almanya’nın gıda perakende sektöründeki hemen hemen tüm şirketlerin önümüzdeki 3 ayda fiyat artışı planladığına işaret etti. Bununla birlikte uzmanlar, Rusya-Ukrayna savaşındaki belirsizlik sebebiyle pek çok şirketin depolama yaptığına dikkat çekti. Depolama yüksek fiyatlardan yapıldığı için önümüzdeki günlerde fiyatlarda düşme olması hâlinde bile bunun ürünlere yansımayacağı endişesi hakim.

Enflasyon beklentisi

Ekonomistlerin 2022 yılı için enflasyon beklentisi yüzde 6,1. Öte yandan Almanya’nın Rusya’yla olan enerji ithalatını durdurması hâlinde önümüzdeki aylarda enflasyonda çift hanelerin görülmesinin de mümkün olduğu ifade ediliyor.

Geri Dön 12 Nisan 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN