Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Ağustos 2022 Cumartesi

En büyük korku enflasyon: 30 bin kişi işsiz kalabilir

Almanya’da yüksek enflasyona karşı açıklanan destek paketi yetersiz bulunuyor. Alman Ekonomi Enstitüsü (IW) ise enflasyonun çift hanelere çıkabileceğini ve 30 bin kişinin işsiz kalabileceğini öngördü.

En büyük korku enflasyon: 30 bin kişi işsiz kalabilir

Kamu yayın kuruluşu ZDF adına yapılan son ankete (ZDF-Politbarometer) göre, ankete katılanların yüzde 40'ı ekonomik durumlarının bir yıl içinde kötüleşeceğine inandıklarını söyledi. Sadece yüzde 10'luk kısım durumlarının iyileşeceğini düşünüyor. Ankete katılanların yüzde 58'lik kısmı, hükûmetin fiyat artışına karşı aldığı önlemlerin, yani yardım paketlerinin, yetersiz olduğunu düşünüyor. Katılımcıların yüzde 30'u açıklanan paketleri olumlu gördüklerini dile getirirken, yüzde 5'lik kısım ise alınan önlemlerin gereğinden fazla olduğu fikrinde.

Kriz derinleşebilir, bilerce insan işsiz kalabilir

Alman Ekonomi Enstitüsü (IW), enerji fiyatlarının ekonomi ve işgücü piyasası üzerindeki etkileri üzerine hazırladığı öngörü raporunda, doğalgaz fiyatında yüzde 50'lik bir artış hesaplıyor. IW uzmanlarının bu artışın, enflasyon üzerinde bu yıl bir puan ve gelecek yıl yaklaşık dört puan artışa neden olacağını belirtti. Uzmanlar, enflasyonun çift hanelere çıkmasını bekliyor.

IW’nin öngördüğü şekilde doğalgaz fiyatları 2 katına çıkarsa, işgücü piyasasındaki sonuçlarına ilişkin hesabına göre, bu yıl 30 bin kişi işini kaybedebilir. Bu da işsizlik oranında yüzde 0,1’lik bir artışa karşılık geliyor.

Hans Böckler Vakfı Makroekonomi ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (IMK) Bilimsel Direktörü Sebastian Dullien de önceki gün, “Enflasyon oranının kışın yüzde 10 seviyesine çıkabilir. Eylül ayından itibaren 9 avroluk bilet ve yakıt indiriminin sona ermesi 1,5 puanlık ek enflasyona yol açabilir" ifadelerini kullanmıştı. 

Geri Dön 13 Ağustos 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN