Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vatandaşlık yasası krizi - 5 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Nisan 2022 Çarşamba

Emekliye bu yıl son 30 yılın en büyük zammı, gelecek 4 yıl için ise kötü haber

Almanya’da 1 Temmuz’da emekli maaşlarına son 30 yılın en büyük zammı gelmesi planlanıyor. Batıda yüzde 5,35, doğuda yüzde 6,12 zam planlanıyor. Ancak uzun vadede bu plan emekliler için maaş kesintisi anlamına gelebilir.

Emekliye bu yıl son 30 yılın en büyük zammı, gelecek 4 yıl için ise kötü haber

Almanya’da emekli maaşı zamları her yıl 1 Temmuz’da yapılıyor. Federal Kabine emekli zamlarına yapılması planlanan zam için çalışmalarına bugün başladı. Çalışma Bakanı Hubertus Heil, bu yıl emekli maaşlarına son 30 yılın en büyük zammının geleceğini duyurdu. Bakan Heil, emekli maaşlarına Batı eyaletlerinde yüzde 5,35 oranında, doğu eyaletlerinde ise yüzde 6,12 oranında zam yapılacağını duyurdu. Heil, "Yeni zam oranlarına göre 1000 avro maaş alan bir emekli; Batı eyaletlerinde 53 avro, Doğu eyaletlerinde ise 61 avro zam alacak. Bu emekliler için son 30 yılın en büyük zammı" şeklinde konuştu.

2026’ya kadar alınacak ortalama zam düşüyor

Bakan Heil, emekli maaşları için yakalama faktörünü yeniden devreye sokmak istediklerini vurguladı. Hazırlanan yasa taslağına göre emekliler bu yıl büyük zam alsa da 2026 yılına kadar öngörülen yüzde 15,36’lık artış yerine ortalama yüzde 13,92 oranında bir artış yapılacak. Taslak bu hâliyle kabul edilirse Almanya’da bir emekli 2026 yılına kadar ayda 28 avro daha az kazanmış olacak.

Alman Sendikalar Birliğinden (DGB) bu duruma tepki geldi. DGB’den yapılan açıklamada, "Bu emekliler için maaş kesintisine eşdeğer olacaktır" uyarısı yapıldı.

Söz konusu taslağa göre 3 milyon engellinin de emekli maaşlarına 2024 yılından itibaren yüzde 7,5 zam gelecek.

Geri Dön 13 Nisan 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN