Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
16 Temmuz 2022 Cumartesi

Elektrikli ısıtıcılara talep 40 katına, fiyatlar 2 katına çıktı

Elektrikli ve fanlı ısıtıcılara olan talep geçen yılın aynı haftasına göre neredeyse yüzde 4 bin (40 kat) arttı. Fiyatlar ise şimdiden 2 katına kadar yükseldi.

Fiyat karşılaştırma portalı Idealo’nun son analizi doğalgaz krizi sonrası elektrikli ve fanlı ısıtıcılara yönelik talebin artışını ortaya koydu. Talebin, Ekonomi Bakanı Robert Habeck’in enerji tasarrufuyla ilgili açıklamalarına paralel olarak yükseldiği bildirildi. Bakanlık geçtiğimiz günlerde endişeleri gidermek adına, kışın olası bir doğalgaz krizinde hiçbir evde doğalgaz kesintisi yapılmayacağını açıklasa da görünüşe göre halk tedbirlerini şimdiden almaya başladı. 

Elektronik ürün satan Satürn, Mediamarkt gibi marketler rafların hızla boşaldığını ancak hâlihazırda stokların yeterli olduğunu bildirdi. Ancak bazı uzmanlara göre sonbahara doğru satışlar daha da artacak. Handelsverband Technik (BVT) Genel Müdürü Steffen Kahnt, “Uzak Doğu’dan ürün getirmek için kışa kadar hala vakit var. Isıtıcılar için stok yapılması gerekiyor” dedi. Ancak Alman Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü (DIW) halkı paniğe sürüklemeyin uyarısında bulundu. 

Fiyatlar iki katına çıktı

Hamburg Tüketici Merkezi’nden Business Insider’a yapılan açıklamada ise “Elektrikli ısıtıcı fiyatları hali hazırda 2 katına kadar çıktı, bu tarz ısıtıcılar çok pahalı bir alternatif olabilir. Tüketiciler, sayaçlarını düzenli olarak kontrol etmeli ve tüm odaları ısıtmaktan kaçınmalı” denildi. 

Elektrikli ısınmak daha pahalı

Kuzey Ren-Vestfalya Tüketici Danışma Merkezi ise “Elektrikle ısınmanın maliyeti, doğalgaza göre 3 kat daha pahalı”uyarısında bulundu. 

Örnek Hesaplama: Elektrik fiyatının kilovat başına 32 sent. Küçük bir daireyi ısıtmak için yılda 10 bin kWh elektrik harcanıyor. Buna göre, elektrikle ısınmanın maliyeti, 3 bin 200 avro. Doğalgazda ise kilovat fiyatı 13 sent civarında. Aynı daire ve aynı tüketim oranlarına göre yıllık bedel gaz da 1300 avro tutarında.

Geri Dön 16 Temmuz 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN