Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da sosyal yardım sallantıda - 4 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
21 Mayıs 2022 Cumartesi

Ekonomik destek paketi yürürlüğe girdi: Akaryakıt indirimi, 9 avroluk bilet, ailelere yardım

Almanya’da federal hükûmetin hazırladığı ekonomik destek paketi yürürlüğe girdi. Pakette akaryakıt indirimi, 9 avroluk bilet, ailelere ek yardım, Ukraynalı mültecilere düzenli sosyal yardım hakkı ve sıvılaştırılmış doğalgaz terminalinin inşası yer alıyor.

Ekonomik destek paketi yürürlüğe girdi: Akaryakıt indirimi, 9 avroluk bilet, ailelere yardım

Federal Meclis’te onaylanan ve artan enerji fiyatlarına karşı halkı rahatlatmak için hazırlanan ekonomik destek paketi, Eyaletler Meclisi’nde (Bundesrat) de onaylanarak yürürlüğe girdi.

Bugün onaylanan pakette akaryakıtta vergi indirimi, aylık 9 avro bilet uygulamasının yanı sıra ailelere ek yardım; Ukraynalı mülteciler için 1 Haziran’dan itibaren düzenli sosyal yardımlar alma hakkı, sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) terminalinin inşasının hızlandırılması da yer alıyor.

Akaryakıt indirimi

1 Haziran - 31 Ağustos tarihleri arasında akaryakıt fiyatlarında vergi indirimine gidilecek. Benzinde litre başına 30 sent, dizelde litre başına 14 sent vergi indirimi yapılacak.

Federal Benzin İstasyonları Birliği, istasyonlarda yaşanabilecek kaos konusunda endişeli. Başkan Duraid El Obeid, Rheinische Posta’a konuştu ve "Sürücülerin talepleri yüksek, arz ise düşük” dedi. 

Akaryakıt ve Enerji Derneği Başkanı Christian Küchen ise, “Akaryakıt fiyatlarındaki keskin düşüş, benzin istasyonu işletmecilerini zor duruma düşürebilir. Yüksek vergi ödememek için haziran ayından itibaren yakıtı daha ucuza satmak zorunda kalacağız. 1 Haziran’dan itibaren istasyonlarda darboğazlar bekliyoruz” dedi. 

9 avroluk bilet

Aylık 9 avroluk toplu taşıma biletleri de 1 Haziran - 31 Ağustos tarihleri arasında uygulamada olacak. Buna göre vatandaşlar 9 avro karşılığında bir ay boyunca bölgesel trenlere ve otobüslere binebilecek. Biletler ülke çapında geçerli olacak ancak ICE, IC gibi hızlı trenlerde kullanılamayacak. Bununla birlikte Regionalbahn’lar ile aktarmalı olarak Almanya’nın bir ucundan diğer ucuna gitmek mümkün olacak.

Bilet satışı genel olarak 23 Mayıs pazartesi başlayacak. Birçok eyalette bilet satışları bugünden itibaren otomatlardan satılmaya başlanacak. Hatta bazı şehirlerde başladı bile. Stuttgart ve Freiburg'da birkaç gündür binlerce kişi 9 avroluk biletlerden satın aldı bile. Sadece Stuttgart'ta satışın ilk gününde 23 bin kişi bilet aldı. Hamburg’da da bugün başladı.

Ailelere ek yardım

Bugün Bundesrat’tan onaylanan bir diğer karara göre; sosyal yardım, işsizlik parası II veya temel güvenlik (Sozialhilfe, Arbeitslosengeld II veya Grundsicherung) alanlara temmuz ayında bir defaya mahsus 200 avro ödenecek. 

Sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) tesisi inşası

Rusya’ya enerji bağımılılığını azaltmak için LNG terminalinin yıl sonundan önce Wilhelmshaven'da faaliyete geçmesi planlanıyor.

Ayrıca enerji arzında risk oluşmasını engellemek için, kritik durumdaki enerji şirketleri devlet vesayeti altına alınabilecek, kurumlara kayyum atanabilecek. Gerekirse, kamulaştırma bile mümkün olacak. Bundesrat, bu doğrultuda 1975 Enerji Güvenliği Yasası'nda reforma gidilmesini onayladı.

Geri Dön 21 Mayıs 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN