Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
26 Ağustos 2022 Cuma

Doğalgazda yüzde 1000 artış

Avrupa'da 22 Ağustos’ta kapanışta 283,20 avrodan işlem gören doğal gazın megavatsaat fiyatı bugün 300 avronun üzerine çıktı.

Doğalgazda yüzde 1000 artış

Avrupa'da derinliği en fazla olan Hollanda merkezli sanal doğazgaz ticaret noktası TTF'de işlem gören eylül vadeli gaz kontrat fiyatı, bugün sabah saatlerinde yüzde 6’ın üzerinde bir artışla megavat saat başına 316 avroya yükseldi. Böylece 2021 Ağustos ayının ortalarında megavatsaat başına 26 avrodan işlem gören doğalgaz bugün itibarıyla neredeyse yüzde 1000’nin üzerinde artmış oldu. 

Doğal gaz fiyatlarının rekor kırmasına sadece 30 avro kaldı. Mart ayı başında, megavat saat başına 345 avroluk zirve görülmüştü. Bugünkü fiyat, zirvenin sadece yüzde 9 altında.

Fiyat artışında, Kuzey Akım boru hattı üzerinden doğal gaz sevkiyatının 31 Ağustos-2 Eylül tarihlerinde askıya alınacağının açıklanması etkili oldu.

Bakan Habeck paniğe karşı uyardı

Ekonomi Bakanı Robert Habeck de gaz piyasasındaki belirsizlik ve arz durumuyla ilgili endişelere karşı oluşan paniğe karşı uyardı. Yatırımlar Rusya’nın gazı tekrar açmama ihtimaline karşı çok endişeli. ︎Bakan Habeck, “Rusya gaz arzını tamamen durdursa bile, yüzde 15 ila 20 civarında tasarruf etmeyi başarırsak, kışı atlatmak için gerçekten iyi bir şansımız olur" demişti. Habeck, “Almanya’ya artık Rus gazı gelmese bile, yine de Norveç veya Hollanda'dan gaz tedariği sağlanabileceğine” dikkati çekmişti ancak bu piyasaları rahatlatmaya yetmedi. Çünkü bu şekilde gaz depolama tesislerindeki gaz ancak 2,5 ay yeterli olacak.

Trading Hub Europe'un (THE) Genel Müdürü Torsten Frank, Almanya'nın tüm gaz depolama tesislerini yasaların gerektirdiği şekilde dolduramayacağından korkuyor. Rheinische Post'a verdiği demeçte Frank, "Kasım ayına kadar birçok depolama tesisini yüzde 95'e kadar doldurabilecek, Ancak hepsi değil. Bölgesel eksiklikler olabilir. Ne yazık ki, bu göz ardı edilemez" dedi.

Almanya'daki gaz depolama tesisleri doluluk oranı yüzde 80,65’e ulaştı. Bu yüzde 85, 1 Ekim hedefine neredeyse ulaşıldığı anlamına geliyor. Eylül ayı hedefi yüzde 75 idi, on hedefe zaten 2 hafta önce ulaşıldı. Kasım hedefi ise yüzde 95.

Geri Dön 26 Ağustos 2022 Cuma Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN