Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
16 Ağustos 2022 Salı

Doğalgaza bir zam daha: Cep yakacak

Almanya’da doğalgaz fiyatlarına ekim ayından itibaren 2,4 sentlik katkı payı zammı gelecek. Bu zam 4 kişilik bir ailenin yıllık ısınma masrafının yaklaşık 480 avro artması anlamına geliyor.

Almanya'da tüketicilerin kullandığı gaz fiyatlarına ithalatçıların yükünün hafifletilmesi amacıyla uygulanacak katkı payı miktarı belli oldu. Federal Ekonomi Bakanlığı, vergi için 1,5 ila 5 cent arasında bir aralık vermişti. Yapılan son açıklama ile zammın kilovatsaat başına 2,4 sent olacağı duyuruldu. Söz konusu katkı payı uygulaması 2024 yılının nisan ayına kadar yürürlükte olacak.

Bugün açıklanan enerji katkı payının, enflasyonu yukarı çekmesi bekleniyor. Uzmanlar Temmuz'da yüzde 7,5 olarak açıklanan enflasyon rakamlarının çift hanelere çıkmasından endişeli. 

Heinrich Heine Üniversitesi'nden ekonomi profesörü Jens Südekum enflasyonun sonbaharda çift haneli sayılara ulaşabileceğini belirterek düşük ve orta gelirli insanlara yönelik yeni ekonomik destek paketleri çıkarılması için çağrıda bulundu. Südekum, "Devlet yüksek enerji fiyatlarının yükünü herkes için hafifletemez. Bu imkânsız. Ama en gerekli kesimlere yönelik destek sağlayabilir" dedi.

Handelsblatt’a konuşan Makroekonomi ve Konjonktür Araştırma Enstitüsü'nün (IMK) yaptığı hesaplamalara göre, enerji katkı payının enflasyona yansıması yüzde 2 olması bekleniyor. Enstitünün Bilimsel Direktörü Sebastian Dullien, enflasyon oranının kışın yüzde 10 seviyesine çıkmasını beklediklerini söyledi.

Sol Parti'den tepki: Yük sadece tüketicinin sırtında

Sol Parti lideri Martin Schirdewan, ek doğalgaz ücreti kararını ‘tamamen yanlış bir karar’ olarak değerlendirdi ve yükün sadece tüketiciye, tek taraflı olarak yüklendiğini söyledi. Schirdewan, kriz sayesinde çok kâr eden şirketlerden ‘aşırı kâr vergisi’ alınması çağrısında bulundu.

Geri Dön 16 Ağustos 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN