Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
27 Temmuz 2022 Çarşamba

Doğalgaz krizi giderek ciddileşiyor: İşte son durum

Rusya’nın Kuzey Akım 1 boru hattından yapılan doğalgaz sevkiyatını yüzde 20 seviyesine çekmesiyle birlikte Almanya’da endişeler arttı. Bakan Habeck, "Durum Almanya için artık çok ciddi" dedi.

Rusya, Kuzey Akım 1 Boru Hattı üzerinden bugünden itibaren kapasitenin yüzde 20 oranında bir kesintiye daha gideceğini açıklamıştı. Almanya’da endişeler arttı. Ekonomi Bakanı Robert Habeck, ARD’ye değerlendirmelerde bulundu ve “Durum Almanya için artık çok ciddi, bunu kabullenmeliyiz. Doğalgaz tüketimiyle ilgili tasarruf ve önlemlere hemen şimdi başlamalıyız. Kuzey Akım 1'in bakımından sonraki yüzde 40’lık bir doğalgaz akışı hiçbir zaman güvenli değildi” diye konuştu. 

Almanya için doğalgazda artık bir bolluk olmayacağına dikkat çeken Habeck, “En kötü senaryoda bile Hollanda ve Norveç üzerinden doğalgaz akışı devam edecek. Ancak bu ülkelerden gelecek gazın şu an için yeterli olup olmayacağını bilmiyoruz. Bu kış bir gaz bolluğu yaşanmayacağı açık” diye konuştu. 

Olası bir gaz krizinde hanelerin ve hastanelerin korunacağının bir kez daha altını çizen Habeck sözlerini şöyle tamamladı:

Bir enerji kıtlığı durumunda doğalgaz kesintileri öncelikle sanayide yapılmaya başlanacak.  Almanya veya Avrupa'daki bazı üretim zincirlerinde sorunlar yaşanabilir. Tasarruf çağrılarına uyarak gaz tüketimini yüzde 15 ila 20 oranında azaltırsak bunu engelleyebiliriz.

Nükleer santral tartışmaları sürüyor

Bu gelişmeler sonrası nükleer santrallerle ilgili görüşler de masaya yatırıldı. Koalisyonun gündeminde Almanya’da son kalan 3 nükleer santralin geleceği var. Ekonomi Bakanlığı, geçtiğimiz hafta ikinci bir stres testi yapılacağını duyurmuştu. Bu test sonucuna göre nükleer santrallerin çalışma sürelerinin uzatılıp uzatılmayacağına karar verilecek. Başbakan Scholz’un da ikinci stres testinin sonuçlarını beklemek ve santrallerle ilgili konuyu yeniden incelemek istediği ifade edildi.

Çevre Bakanlığı ise nükleer enerjinin kademeli olarak kaldırılmasını planladıklarını ifade etti. Stres testinin sonuçlarının birkaç hafta içerisinde çıkması bekleniyor.

Tagesschau’nun haberine göre ise, FDP enerji krizine karşı nükleer santrallerin çalışma sürelerinin 2024'e kadar uzatılmasını istiyor. FDP Meclis Grup Başkanı Christian Dürr, “Elektrik üretimine katkıda bulunabilecek her şeyden sonuna kadar faydalanmalıyız buna nükleer enerji de dahil. Kışı geçirebilmek için dayanışma önemli” dedi. Birlik Partileri CDU/CSU da santrallerin çalışma sürelerinin uzatılmasından yana görüş bildirdi. 

"Üç santral daha devreye alınsın" önerisi

Bavyera Ekonomi Bakanı Hubert Aiwanger ise Rusya’da gelen gaz akışının giderek azalmasını, ileride tamamen sona erebileceğine dair bir tehdit olarak yorumladı. Bakan Aiwanger, bu nedenle kapatılması planlanan 3 nükleer santralin çalışma süresinin uzatılmasını ve daha önce kapatılan 3 santralin de yeniden etkin hâle getirilmesini istedi.

Geri Dön 27 Temmuz 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN