Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
26 Mayıs 2022 Perşembe

Cem Özdemir: Gıda teslimatında darboğaz yaşanabilir, gıda fiyatları yükselebilir

Rusya-Ukrayna savaşı, hem gıda fiyatlarının artmasına hem de tedarikte yavaşlamalar yaşanmasına sebep oldu. Tarım Bakanı Cem Özmedir, tablonun ilerleyen günlerde kötüleşebileceğine dikkat çekti.

Tarım Bakanı Cem Özdemir, Rusya-Ukrayna savaşına dikkat çekerek doğalgaz tedariğinin durması hâlinde gıda teslimatında da darboğaz yaşanabileceğini söyledi. Bakan Özdemir, "Bazı ürünlerde çok daha yüksek fiyat artışları olabilir" dedi. Zamların özellikle sebze ve evde bakılan bitkilerin fiyatlarına yansıyacağı belirtildi.

Gıda ve hayvan yemi üretiminde bir çok şirketin Rus Gazı’na bağımlı olduğunu ifade eden Özdemir, “Genel olarak Almanya’da gıda arzı güvende” dedi. İstatistiklere göre Almanya'da gıdaki fiyat artışı ortalama yüzde 8,5, Avrupa Birliği genelinde ise yüzde 8,9. Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine göre, gıda fiyatlarındaki fahiş artışlardan en çok Doğu Avrupa ülkeleri etkilendi. Bir önceki yıla göre, gıda fiyatları, Litvanya'da yüzde 22,1, Bulgaristan'da yüzde 21,0, Letonya'da yüzde 17,7, Macaristan, Estonya, Romanya ve Slovakya'da ise yüzde 14'ten fazla arttı.

Federal Hükümet, Rusya’nın bir gaz ambargosu uygulaması durumunda, gaz arzının, en geç bu yılın sonbahar aylarına kadar güvence altında olduğunu açıklamıştı. Hükümet, 2024 yılının ortalarına kadar da Rus gazından tamamen bağımsız olmayı hedefliyor. Federal Ekonomi Bakanı Robert Habeck, bu kış gaz arzını durdurmanın yönetilebilir olduğunu düşünüyor.

Geri Dön 26 Mayıs 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN