Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
15 Eylül 2022 Perşembe

Çalışma Bakanı: Devlet vatandaşlarını asgari düzeyde güvence altına almalı

Bürgergeld’in işsizliği tetikleyeceği eleştirilerine yanıt veren Çalışma Bakanı Hubertus Heil, devletin anayasal olarak vatandaşlarının asgari düzeyde güvencesini sağlamakla mükellef olduğunu hatırlattı.

Hartz IV’ün yerini alacak Bürgergeld, İşverenler Birliği tarafından eleştirildi. Eleştirinin gerekçesi olarak sözkonusu düzenlemenin işsizliği artıracağı yönündeki endişe.

Bu eleştiriye yanıt Federal Çalışma Bakanı Hubertus Heil’dan geldi. Heil, Dlf’e verdiği demeçte anayasal olarak devletin vatandaşların geçimini asgari düzeyde güvence altına almakla mükellef olduğunu hatırlattı ve "Düşük gelirle çalışanlar için de 1 Ekim'den itibaren saatlik asgari ücret artacak ve sosyal güvenlik katkı payları azalacak. Ayrıca düşük gelirlilerin de konut yardımı alma hakkı var” dedi.

Uzun süreli işsizlerin üçte ikisinin mesleki eğitimi olmadığını ifade eden Heil, “Bürgergeld ile iş arayanlara nitelik kazandıracak eğitimleri teşvik etmek istiyoruz. Ancak iş ajanslarıyla randevularına gitmeyenler için yasal yükümlülükler olacak” diye konuştu. 

CDU’dan eleştiri

Benzer bir eleştiri de CDU’lu Carsten Linemann’dan geldi. BILD’e konuşan Linemann, "Sabahın 6’sında mesaisine başlayan, maaşının yüzde 50’sini vergilere ve katkı paylarına veren milyonlarca insana karşı bir sorumluluğunuz olmalı. Bu insanlar olmasaydı, Almanya bir refah devleti olamazdı. Bu yüzden çalışanlar artan enerji maliyetleri konusunda kesinlikle desteklenmeli. Ancak sosyal yardımlarla geçinenlerin ısınma maliyetlerine bir limit getirilmesi gerekiyor. Bir ailenin yıllık ortalama enerji tüketimi, sosyal yardımlarla geçinenler için bir ölçüt olabilir" ifadelerini kullandı.

Buna karşılık SPD’li Sosyal Uzman Martin Rosemann, işi çekici hâle getirmenin ve adil ücret vermenin işverenlerin elinde olduğunu söyleyerek Linemann’ın eleştirisini reddetti.

Geri Dön 15 Eylül 2022 Perşembe Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN