Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
13 Eylül 2022 Salı

Bürgergeld miktarları belli oldu

Almanya’da 2023’ün ilk gününden itibaren Hartz IV’ün yerini alacak Bürgergeld’in (Vatandaşlık Parası) sabit oranı belli oldu. Çocuksuz bekarlara 502 avro, evlilere 451 avro, çocuklara ise yaşa bağlı olarak 318 ila 420 avro arası ödenecek. Ödemeler enflasyona göre ayarlanacak.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil tarafından önerilen yasa tasarısına göre, Bürgergeld çocuğu olmayan bekarlar için 502 avro olacak. Yani şimdiki adı ile Hartz IV’ün miktarı 1 Ocak’tan itibaren 53 avro artacak. Evlilerde eşler (für volljährige Partner) için 451 avro, çocuklara ise yaşlarına bağlı olarak 318 ila 420 avro arasında ödeme yapılacak. Ayrıca tasarıya göre, Bürgergeld enflasyona göre ayarlanacak.

Çalışma Bakanı Heil'in önerisinin Kabine’den mümkün olan en kısa sürede geçmesi bekleniyor.  Koalisyon ortağı FDP ise, son zamanlarda hesaplanamayan maliyetlere karşı uyarıda bulundu. FDP’li Maliye Bakanı Christian Lindner Bürgergeld’in koşulsuz bir temel gelir değil, bir aktivasyon olması gerektiğini savunuyor.

"İşsiz kalmaya teşvik edecek"

Alman Zanaatkarlar Birliği Başkanı Hans Peter Wollseifer da ücret artışlarını eleştirdi. Wollseifer, "Bürgergeld oranları ve asgari ücret arasındaki fark giderek azalıyor. Sosyal yardımlarla geçinenler hiç çalışmadan neredeyse asgari ücrete yakın bir gelir sahibi olabilecekler. Bu Almanya’daki işçi açığının daha da tırmanmasına neden olacaktır. Bürgergeld ödenekleri düşük gelir gruplarını, işsiz kalmaya teşvik edecek” diye konuştu.

Geri Dön 13 Eylül 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN