Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Mayıs 2022 Salı

Berlin’de konut krizi: 1 eve 200 kişi başvurdu

Berlin’de konut sıkıntısı büyüyor. Her daireye ortalama 200 kişi başvuruyor. Kiralar metrekare başına ortalama 10,55 avro. Ortalama arazi fiyatı ise 10 yılda 10 katına çıkarak metrekare başına 5 bin 500 avro oldu.

Berlin’de konut krizi: 1 eve 200 kişi başvurdu

Berlin’de yıllardır süregelen bir konut sıkıntısı söz konusu. Berliner Zeitung’un haberine göre, krizin boyutları, son iki yılda daha da derinleşti. Üstelik durum şu an yalnızca şehirde ev arayanlar için değil, yıllardır oturan kiracılar için de endişe verici. Berlinli ev sahiplerinin çoğu yıllardır oturan kiracılarını kişisel kullanım bahanesiyle evlerinden çıkarmaya başladı.

Her daire için 200 başvuru

Her bir daire için ise en az 200 kişinin başvuru yaptığı bilgisi paylaşıldı. Yeni yapılan sözleşmelere göre kiralar, son on yılda, iki katından fazla arttı. Kiralar, metrekare başına ortalama 10,55 avro. Berlin'deki gayrimenkul yatırımcılarının da durumdan istifade ettiği belirtiliyor. Ortalama arazi fiyatla 10 yıl içinde metrekare başına 5 bin 500 avroya yükseldi. Bu yüzde 1000'in üzerinde bir artış.  Sosyal Bilimler Uzmanı Andrej Holm, “İşler böyle devam ederse, düşük ve orta gelirli insanlar artık Berlin’de yaşayamayacak” dedi.

Yaşanan emlak krizinin sebebi olarak, artan nüfus oranları gösteriliyor. Ayrıca Başkent’te yer alan sosyal konut sayısının da azlığından şikayet ediliyor. Buna göre, kar amacı gütmeyen sosyal konutların oranı yalnızca dörtte bir. Gerisi ise serbest piyasaya ait.

Geri Dön 31 Mayıs 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN