Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da tünelin ucunda ışık göründü - 20 Haziran 2024 Oktan Erdikmen
Almanya'da milletvekili olmak: Arabam yok, kirada oturuyorum - Turgut Yüksel
İlkay ve Emre gol atsın diye dua ediyoruz - Haftanın Yorumu 35. Bölüm Oktan Erdikmen
31 Mayıs 2022 Salı

Berlin’de ‘kazanca göre kira’ önerisi: Gelirin yüzde 30’undan fazlasının kiraya gitmediğini hayal edin

Berlin’de SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den oluşan koalisyon hükûmeti ‘kazanca göre kira’ önerisini sundu. Eyalet Başbakanı Giffey, "Kira için net gelirin yüzde 30’undan fazlasını ödemek zorunda olmadığınızı hayal edin" dedi.

Berlin’de SPD, Yeşiller ve Sol Parti’den oluşan koalisyon hükümeti “ödenebilir kira” konusunda yeni bir öneri sundu. Öneriye göre, Berlin’de kiracılar için ‘gelire göre katlanabilir bir kira sınırı’ uygulanmalı. Ödenebilir konutla ilgili karar, Haziran ayında verilecek.

SPD’li Berlin Eyaleti Başbakanı Franziska Giffey, Tagesspiegel gazetesine verdiği demeçte, “Berlin’de hiç kimsenin kira için net hane gelirinin yüzde 30’undan fazlasını ödemek zorunda olmadığını hayal edin. Bu herkes için adil ve anlaşılır bir çözüm olur” dedi.

Birlik ödenebilir konutla ilgili kararı haziran ayında verecek. 

Diğer taraftan Bakan Giffey öte yandan konut krizi karşısında, kira artışını yılda yüzde bir ile sınırlamak gibi ‘çok genel’ çözümlere karşı uyarıda bulundu. Giffey, Yeşiller tarafından önerilen beş yıllık kira moratoryumunun da finanse edilemeyeceğini söyledi.

Berlin Eyaleti Şehircilik, İmar ve İnşaat Senatörü Andreas Geisel (SPD) da DPA’ya verdiği demeçte, kira artışını yüzde 1 veya 2’ye sabitlemenin, enflasyonun yüzde 7 olduğunu bir durumda gerçekçi olmadığını belirtti ve konut sorununun sadece yeni bir bina inşa ederek çözülemeyeceğini söyledi. Geisel koalisyonun 10 yıl içinde hedeflediği 200 bin konut inşasının da yakın vadede gerçekçi olmadığını dile getirdi. 

Öte yandan önceki Berlin hükûmeti de kira üst sınırı uygulamasını hayata geçirmişti ancak eyaletin Anayasa Mahkemesi, bu uygulamayı Anayasaya aykırı olduğu gerekçesiyle iptal etmişti.

Geri Dön 31 Mayıs 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN