Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da Minijob çalışanlar dikkat - Haftanın Yorumu 11. Bölüm - Oktan Erdikmen
25 Nisan 2022 Pazartesi

Belçika’da gizemli ‘akut hepatit’ varyantına rastlandı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), son haftalarda birkaç ülkede çocuklarda görülen gizemli akut hepatit varyantının Belçika’da ilk vakasına rastlandığını bildirdi.

Hastalığın sebebine dair henüz bir bulguya ulaşılamadı. Enfekte çocuğun 10 yaşında olduğu bildirildi. DSÖ’nün açıklamasında "Henüz hepatit vakalarının mı arttığı yoksa hepatite karşı farkındalık arttığı için daha çok vakaya rastlandığı mı konusunda bilgimiz yok" denildi.

Şimdiye kadar dünya genelinde orijini bilinmeyen 169 yeni hepatit vakası tespit edildi. Vakaların 114’ü Birleşik Krallık’ta, 13’ü İspanya’da, 12’si İsrail’de, 9’u ABD’de, 6’sı Danimarka’da, 5’i İrlanda’da, 4’ü Hollanda’da, 4’ü İtalya’da, 2’si Norveç’te, 2’si Fransa’da, 1’i Romanya’da ve 1’i de Belçika’da bulundu.

Hastaların tamamının 1 aylık ile 16 yaş arasında olduğu ve sarılık, ishal, kusma, karın ağrısı gibi semptomlar gösterdikleri bildirildi. Vakaların 17’sinde karaciğer nakli yapılmak zorunda kalındı, bir çocuk ise yaşamını yitirdi.

VRT’ye konuşan Virolog Steven Van Gucht, "Önümüzdeki günlerde veya haftalarda yeni vakaların görülmesi muhtemel. Doktorlara olası vakaları raporlamaları için bir uyarı yazısı gönderdik. Her yıl onlarca akut karaciğer iltihabı vakaları görülüyor, buna çocuklar da dahil. Aslında o kadar alışılmadık bir durum değil" ifadelerini kullandı.

Kaynak: https://www.brusselstimes.com/belgium-news/219247/first-case-of-mysterious-acute-hepatitis-in-children-in-belgium-reports-who

Geri Dön 25 Nisan 2022 Pazartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN