Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da aralık ayında neler değişecek? - 29 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
04 Mayıs 2022 Çarşamba

Belçika çam ormanlarını korumak için Türkiye’den böcek sipariş etti

Belçika, çam ağaçlarına zarar veren çam kese kurduyla mücadele edebilmesi için Türkiye’den 100 adet ‘terminatör böcek’ sipariş etti.

Belçika çam ormanlarını korumak için Türkiye’den böcek sipariş etti

Belçika, ormanların en büyük düşmanlarından biri olan çam kese kurduyla mücadele için Türkiye’den 100 adet ‘terminatör böcek’ olarak bilinen Calosoma Sycophanta sipariş etti. Bir zamanlar bu böcekler Belçika’da da yaşıyordu ancak zamanla nesilleri tükendi. Böcekler şimdi Türkiye’deki laboratuvarlarda üretilerek doğaya salınıyor.

Çam kese kurdu Belçika ve Hollanda’da son yılların en büyük doğa sorunlarından biri olarak görülüyor. Söz konusu böcekler özellikle kızıl çam ailesine mensup ağaçların öz suyunu emiyor, yapraklarını yiyor ve böylece ağaçların zayıflamasına neden oluyor.

Öte yandan çam kese kurtları insanlarda bazı deri problemlerine de neden oluyor. Bu nedenle son yıllarda Hollanda ve Belçika’da ormanlık alanlara girilmesine ilişkin sık sık uyarılar yapılıyor.

Terminatör böcekler ise çam kese kurtlarının doğal düşmanı. Kese kurdu yumurtalarıyla beslenen terminatör böcekler, ormanların zarar görmesini önlüyor.

Geri Dön 04 Mayıs 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN