Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da kriz aşıldı: Yardımlarda kesinti yok - 23 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'da 1-0 geriden başlıyorsun - Yeni Gelenler 2. Bölüm: Global Marketing Başkanı Niyazi Kamışlı
Almanya'da yardımlar kesilecek mi? Haftanın Yorumu 8. Bölüm - 18 Kasım 2023 Oktan Erdikmen
10 Eylül 2022 Cumartesi

Avrupa’dan Almanya’ya ‘nükleer enerji’ tepkisi

Yeşiller Partili Ekonomi Bakanı Robert Habeck, Almanya’daki son üç nükleer santralin şebekeye bağlı kalmasını reddetti. Bu karar AB ülkelerinde sert tepkilere sebep oldu.

Rusya'nın Avrupa'ya doğal gaz sevkiyatını kesmesi üzerine Almanya yıl sonunda kapatmayı planladığı iki nükleer santrali rezervde bırakma kararı almıştı. Ekonomi Bakanı Robert Habeck'in Almanya’daki son üç nükleer santralinin şebekeye bağlı kalmasını reddetmesi, diğer AB ülkelerinde de sert tepkilere neden oldu. Çünkü mevcut plana göre; 2 santral sadece ihtiyacın ortaya çıkması durumda hazır bekletiliyor. 

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı açıklamada, enerji krizinin bu noktaya varmasının ‘çok uzak bir ihtimal’ olduğunu dile getiren Habeck, ülkenin enerji arzı açısından ‘hayli güvenli’ olduğunu vurguladı. Habeck, Almanya'nın nükleer enerjiden arınma planlarından vazgeçmediğinin de altını çizdi.

İsveç'ten 'Baltık Denizi kablosu' çağrısı gelebilir

Diğer taraftan, İsveç’ten Yeşiller Partili politikacı Take Aanstoot, Almanya’yı enerji güvenliğinin sorumluluğunu almamakla suçladı. Aanstoot, Twitter’dan yaptığı paylaşımda, "Almanya enerji güvenliği konusunda sorumluluk almazsa, hükümetimize Baltık Denizi kablosunu kesmesini önereceğim. Dayanışma ancak kimse kendine zarar vermediği sürece işe yarar.” ifadelerini kullandı. Aanstoot’un sözünü ettiği kablolar, Alman ve İsveç elektrik şebekelerini birbirine bağlıyor.

Norveç'te ihracatın durdurulması çağrısı artıyor

Norveç'ten de benzer sesler yükseldi. Norveç'teki bazı politikacılar Almanya’ya çok fazla Norveç elektriği ihraç edildiğinden, kendi ülkelerinde de elektrik daha pahalı hale geldiği eleştirisini yaptı.  Norveç’te enerji krizi bitene kadar Almanya'ya elektrik ihracatının durdurulması çağrısı yapanların sayısı artıyor.

Hollanda'dan: Enerji kaynağını seçme lüksümüz yok

Hollanda Hristiyan Demokrat Parti Milletvekili ve Avrupa Parlamentosu Milletvekili Esther de Lange de, “Almanya'nın kararının sonucu açık; serbest piyasadan daha fazla gaz satın almak zorunda kalacak ve bu da hepimiz için fiyatı daha da artıracak” dedi. BILD'e konuşan de Lange, "Bu krizde hangi enerji kaynağını tercih edeceğimizi seçme lüksümüz yok" dedi.

Polonya'dan: Almanya'nın kararını bencilce buluyoruz

Polonyalı Avrupa Parlamentosu Milletvekili Jacek Saryusz-Wolski, Habeck'i enerji krizinde diğer 26 AB ülkesini yüz üstü bırakma suçladı. Polonyalı siyasetçi, "Avrupa'nın artık her kilovatsaat enerjiye ihtiyacı var” dedi ve Bakan Habeck’i santralleri kapatarak Putin’in ekmeğine yağ sürmekle suçladı. Saryusz-Wolski, “Bu nedenle Almanya’nın kararını bencilce, ideolojik ve mantıksız buluyoruz” dedi.

Çeyka'dan: Almanya komşularına ihanet ediyor

Çekya’dan Avrupa Parlamentosu Milletvekili Alexandr Vondra, Almanya’nın kararının komşularına karşı ‘ihanet’ olarak nitelendirdi. BILD'e konuşan Vondra, "Almanya'nın nükleerden çıkışı Avrupa için bir felakettir. Scholz ve Habeck, Almanların sürekli artan enerji fiyatlarıyla yaşamasına neden olmakla kalmıyor, aynı zamanda Alman enerjisine acilen bağımlı olan komşu ülkelerine de ihanet ediyor” dedi.

Geri Dön 10 Eylül 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN