Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da iyi haber: Enflasyon ve faizler düşüyor - 8 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
04 Haziran 2022 Cumartesi

Asgari ücret 12 avroya çıktı, emekliye zam geldi

Almanya’da asgari ücret 12 avroya çıktı. Yeni asgari ücret 1 Ekim’den itibaren geçerli olacak. Emekliler ise 1 Temmuz’da Batı Almanya’da yüzde 5,35 ve Doğu’da yüzde 6,12 zam alacak.

Asgari ücret 12 avroya çıktı, emekliye zam geldi

Almanya’da asgari ücretin saatlik 12 avroya çıkarılmasını öngören yasa tasarısı koalisyon partilerinin oylarıyla Federal Meclis’te kabul edildi. CDU/CSU ile AfD tasarıya çekimser oy kullandı. Şu anda 9,82 avro olan saatlik ücret; temmuzda 10,45 avroya, ekimde ise 12 avroya yükselecek.

CDU/CSU ise Asgari Ücret Komisyonu’nun yetkisiz kılınarak zayıflatılmaya çalışıldığını öne sürerek asgari ücrete devlet müdahalesini eleştirdi.

Bununla birlikte Çiftçiler Birliği Başkanı Joachim Rukwied AB genelinde bir asgari ücret belirlenmesi gerektiğini savunarak "Aksi takdirde üretim başka ülkelere kayacak" dedi.

Çalışma Bakanı Hubertus Heil ise asgari ücret artışını savundu. Bakan Heil, "Zamlar 6 milyondan fazla çalışan için büyük bir artış olacak" dedi ve ekledi "Tam zamanlı olarak asgari ücretle çalışan bir kişi 1700 avro kazanırken, bu rakam ekimden itibaren 2 bin 100 avroya yükselecek. Mevcut fiyat artışları göz önünde bulundurulursa bu çok büyük bir maaş artışı"

Asgari ücrete gelen zamla birlikte minijob olarak adlandırılan ‘küçük işlerin’ ücreti de değişti. Önceden minijoblar ile 450 avro kazanılabilirken, şimdi bu sınır 520 avro oldu.

Emekli maaşlarına da zam geldi

Asgari ücret ve minijob ile birlikte emekli maaşlarına da zam geldi. 1 Temmuz’dan itibaren emekli maaşlarına Doğu’da yüzde 6,12 ve Batı’da yüzde 5,35 zam öngören yasa tasarısı koalisyon partileri ile CDU/CSU ve AfD oylarıyla kabul edildi. CDU üyeleri, enflasyonun yüzde 7,9 olduğunu hatırlatarak zammı yetersiz bulduklarını söyledi.

Batı Almanya’da geçen yıl emeklilik maaşlarında herhangi bir artış yaşanmamıştı. 2020'de Batı’da yüzde 3,45, Doğu’da yüzde 4,20 emekli maaşı zammı uygulanmıştı. En son 1983’te Batı Almanya’da emekli maaşlarına yüzde 5,59 zam yapılmıştı. Bundan sonraki en yüksek zam bu yıl 1 Temmuz’da yapılmış olacak.

Geri Dön 04 Haziran 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN