Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da vergi indirimi - 1 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
11 Haziran 2022 Cumartesi

Almanya’da yeni yasalar çıktı: Asgari ücret, emeklilik, minijob

Almanya’da asgari ücret saatlik brüt 12 avroya yükseltildi. Minijob’da kazanç sınırı 450 avrodan 520 avroya çıktı. Emeklilere de son 39 yılın en büyük zammı yapılacak.

Almanya’da yeni yasalar çıktı: Asgari ücret, emeklilik, minijob

Almanya’da saatlik brüt asgari ücret 12 avroya yükseltildi. Karar ekim ayında geçerli olacak. Şu an 6 milyon asgari ücretli saatlik 9,82 avroya çalışıyor. Bu rakam temmuzda 10,45 avro olacak, ekimde ise 12 avroya çıkacak. Tam zamanlı çalışan bir asgari ücretli şu an 1700 avro kazanırken, ekimden itibaren maaşı 2100 avroya yükselecek.

Minijob işlerde de sınır yükseltildi. Daha önce en fazla 450 avro kazanılabilirken, bu sınır 520 avroya çıktı. Bu karar da ekim ayından itibaren geçerlilik kazanacak.

Sendikalar minijob kazanç sınırının yükseltilmesine karşı. Zira bunun tam zamanlı, süresiz sözleşmeli işçi alımını sekteye uğrattığını düşünüyorlar.

Bununla birlikte işverenler de asgari ücretin yükseltilmesine karşı çıkıyordu. Bazı işverenler üretimi başka ülkelere kaydırmakla tehdit etti.

Emekli maaşlarına da zam geliyor. 1 Temmuzdan itibaren batı eyaletlerinde yaşayan emekliler yüzde 5,35, doğu eyaletlerinde yaşayanlarsa yüzde 6,12 zam alacaklar. Bu, 1983 yılından bugüne yapılan en yüksek zam. Almanya’da 21 milyon emekli yaşıyor. Yaklaşık bir milyonu, maaşları yetmediği için ek iş yapmak zorunda kalıyor. Geçen sene hiç zam yapılmamıştı. Ortalamaya vurunca, bu zam oranı enflasyonun çok altında kaldı. Enflasyon yüzde 7,9. Yani emekliler, zam yapılmasına rağmen, geçen seneye göre fakirleştiler.

2022 bütçesi de mecliste onaylandı. Almanya 139 milyar ek borç alacak. Bunun 100 milyarı silahlanmaya harcanacak. Orduya aktarılacak özel fon da bugün onaylandı. Ayrıca bundan sonraki süreçte gayri safi milli hasılanın yüzde 2’si, NATO hedefi doğrultusunda savunmaya aktarılacak.

Federal hükümetin Hartz IV alıcılarına yükümlülüklerini ihlal etmeleri halinde bir yıllık yaptırımlardan muafiyetini de onayladı. Yeni yasayla, yalnızca istisnai raporlama başarısızlıkları için yaptırımlar uygulanacak.

Ayrıca bakım personeline 550 avro Corona-Pflegebonus için de yeşil ışık yakıldı. 

Geri Dön 11 Haziran 2022 Cumartesi Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN