Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Almanya'da hükümet yine anlaşamadı - 7 Aralık 2023 Oktan Erdikmen
Almanya'ya giriş çıkışta altın ve para getirmek - Av. Muhammed Altunkaya ve Oktan Erdikmen
Almanya'da maaşlar artacak - Haftanın Yorumu 10. Bölüm - Oktan Erdikmen
31 Ağustos 2022 Çarşamba

Almanya’da eylül ayında neler değişecek?

Almanya sonbahara birçok değişiklikle giriyor. Sosyal yardımlardan tasarruf yönetmeliğine, indirimli biletlerden vergi indirimine kadar çok şey değişecek. İşte ayrıntıları…

Almanya’da eylül ayında neler değişecek?

Almanya'da eylül ayı yenilikler ile başlıyor.

300 avro enerji yardımı çalışanların hesaplarına yatırılacak

Almanya’da çalışan neredeyse herkese, eylül ayında brüt 300 avro enerji yardımı ödenecek. Bu para, işverenler tarafından eylül maaşıyla beraber çalışanların hesaplarına yatırılacak, işverenler daha sonra bu miktarı vergiden düşebilecekler. Gelir vergisi ödeyen tüm çalışanların yanı sıra Minijob işlerde çalışanlar da bu yardımdan faydalanabilecek, ancak birden fazla işte çalışanlar da yalnızca tek bir kez yardım alabilecekler. Bu yardım vergiye tabi olacak. Vergi oranına göre değişecek yardımda, çalışanlara kalacak net miktarın ortalama 193 avro olması bekleniyor.

Enerji Tasarrufu Yönetmeliği yürürlüğe girecek

Bakanlar Kurulu’nda onaylanan yeni Enerji Tasarrufu Yönetmeliği, 1 Eylül’de yürürlüğe girecek. Yönetmeliğe göre, kamu binaları en fazla 19 derece ısıtılabilecek ve bu binalarda el yıkamak için sıcak su akmayacak. Bina ve anıtlardaki estetik amaçlı aydınlatmalar tamamen kapatılacak, ışıklı reklam panoları da gece boyunca kapalı kalacak. Özel havuzların gaz ve elektrikle ısıtılmasına izin verilmeyecek. Kira sözleşmelerindeki belirli bir minimum sıcaklıkla ilgili maddeler geçici olarak askıya alınacak. Bu önlemlerle, kış döneminde gaz tüketiminin yüzde 20 oranında azaltılması hedefleniyor.

9 avroluk bilet uygulaması sona erecek

Yaz ayları boyunca uygulanan ve ülke çapında geçerli olan 9 avroluk toplu taşıma bileti uygulaması, 31 Ağustos’ta sona erecek. Bazı eyaletler, aylık veya yıllık bazda geçerli olacak benzer bir indirimli toplu taşıma biletinin satışa sunulmasından yana, ancak hiçbir eyalette bu konuda kesin bir karar alınmadı.

Benzinde vergi indirimi bitecek

Yine geçtiğimiz üç ayda benzin ve dizelde uygulanan vergi indirimi de eylül ayında sona erecek. 1 Eylül’den itibaren akaryakıttan yine tam vergi alınacak. 

Bakım çalışanları daha fazla maaş alacak

1 Temmuz itibarıyla hemşireler için asgari ücret saatlik 15 avrodan 17,5 avroya çıkacak. 1 veya 2 yıl Ausbildung yapmış olan bakım çalışanları için asgari ücret 12,5’ten 14,6’ya, hiç Ausbildung yapmamış olanlar içinse 12’den 13,7’ye çıkarılacak.

Eczanelerin dijital reçete kabul etmesi zorunlu olacak

1 Eylül itibarıyla ülke genelinde tüm eczanelerin dijital reçete kabul etmesi zorunlu olacak. Bu şekilde kağıt israfının azaltılması hedefleniyor. Ancak doktorların dijital reçete yazma yükümlülüğü şimdilik olmayacak.

Yeni okul yılı ve parlamento dönemi başlayacak

Hala yaz tatiline devam eden son Alman eyaletlerinde de, eylül ayında yeni okul yılı başlayacak. Hessen, Rheinland-Pfalz ve Saarland’daki öğrenciler 5 Eylül’de; Bavyera ve Baden Württemberg’deki öğrenciler 12 Eylül’de okula dönecekler. Yaz tatilinin ardından yeni dönemin ilk Federal Parlamento toplantısı da 6 Eylül’de yapılacak. Önümüzdeki haftalarda, öncelikle üçüncü yardım paketi ve 2023 bütçesi, hükümetin odak noktasında olacak.

Geri Dön 31 Ağustos 2022 Çarşamba Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN