Google Play Store Avrupadan Mobil Uygulaması
Menü

AVRUPADAN Youtube Video

Dünya çapında yazılım krizi: Büyük reset endişesi- 19 Temmuz 2024 Oktan Erdikmen
Gümrüklerde altın ve para sınırına dikkat! Oktan Erdikmen & Uğur Yiğitbaşı
Almanya'nın savaşa girme ihtimali var mı? - Haftanın Yorumu 37. Bölüm Oktan Erdikmen
12 Nisan 2022 Salı

Almanya nüfusunun çeyreği göçmen kökenli, sayı artıyor

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), 2021 yılı itibarıyla ülke nüfusunun yüzde 27,2’sine tekabül eden 22,3 milyon kişinin göçmen kökenli olduğunu duyurdu. Bu oran bir önceki yıla göre yüzde 2 arttı. Göçmen kökenlilerin geldiği ülkeler sıralamasında ilk sırada Türkiye var. Rusya-Ukrayna savaşı sonrası Ukraynalı göçmenlerin sayısının önemli ölçüde artacağı bildirildi.

Almanya Federal İstatistik Ofisi (Destatis), ülkedeki göçmen kökenlilerin sayılarını ve oranlarını açıkladı. Açıklamaya göre Almanya nüfusunun yüzde 27,2’sine tekabül eden 22,3 milyon insan göçmen kökenli. En yüksek göçmen nüfusu ise Türkiye’den gelenlere ait. Ülkedeki toplan göçmenlerin yüzde 12’si Türkiye’den gelenler tarafından oluşuyor. Türkiye’yi yüzde 10 ile Polonya, yüzde 6 ile Rusya ve Kazakistan, yüzde 5 ile Suriye takip ediyor. Almanca dışında en çok konuşulan dil ise Türkçe olarak açıklandı.

İstatistiklere göre göçmen kökenli nüfusun yüzde 53’ü (yaklaşık 11,8 milyon) Alman vatandaşlığına sahip, geri kalanlar ise yabancı ülke vatandaşı. Ülkede yaşayan göçmen kökenlilerin yüzde 84’ü bizzat Almanya’ya göç edenlerden oluşuyor. Alman vatandaşlığına geçenlerden bizzat göç edenlerin oranı ise yüzde 43’te kaldı.

Almanca'dan sonra en çok konuşulan dil Türkçe

İstatistik ofisi, göçmen kökenlilerin yaklaşık üçte birinin (7,2 milyon) evde yalnızca Almanca konuştuğunu açıkladı. Almanca dışında en çok konuşulan dil yüzde 8 ile Türkçe olarak ifade edildi. Türkçe’yi yüzde 7 ile Rusça, yüzde 5 ile Arapça takip ediyor.

Ukraynalı mültecilerin sayısı artacak

Rusya-Ukrayna savaşı sonrası ülkeye Ukraynalı mülteciler de gelmeye başladı. 2021 yılında Almanya’da yaşayan göçmen kökenli insanların yalnızca yüzde 1’i (308 bin) Ukraynalı. Son zamanlarda yaşanan mülteci göçü nedeniyle Ukraynalı göçmenlerin sayısının gelecekte ciddi ölçüde artacağı ifade edildi.

Göçmen kökenli kavramı

Almanya’da ‘göçmen kökenli’ kavramı, Almanya’da doğmayan ya da ebeveynlerinden en az birinin doğuştan Alman olmayanları tanımlamak için kullanılıyor.

Almanya, Avrupa Birliğinin en kalabalık ülkesi. Ülke nüfusu 2019 ve 2020 kayıtlarına göre 83,2 milyon.

Geri Dön 12 Nisan 2022 Salı Önceki Yazılar

ESKİ BÜLTENLER

Hoş geldiniz / Herzlich Willkommen
Ziyaretçilerin web sitemizi mümkün olan en iyi şekilde kullanmasını sağlamak için çerezler ve teknolojiler (araçlar) kullanıyoruz. Bize onay verirseniz, bir site ziyaretçisinin uç cihazında bilgi ve veri depolayan ve bunlara buradan erişen üçüncü taraf hizmetlerini kullanacağız. Veri koruma beyanımızdaki gelecek için geçerli olmak üzere, onayınızı istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. Avrupadan'da kişisel verilerinizin işlenmesi, haklarınız ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği hükümlerine göre irtibat kurulacak kişiler hakkında bilgi veri koruma bildirimi altında bulunabilir: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz


Wir verwenden Cookies und Technologien (Tools), um den Besucher die optimale Nutzung unserer Webseite zu ermöglichen. Sofern Sie uns Ihre Einwilligung erteilen, werden wir Dienste von Drittenanbietern verwenden, die Informationen und Daten im Endgerät eines Seitenbesuchers speichern und dort abrufen. Sie können Ihre Einwilligung jederzeit mit Wirkung für die Zukunft in unserer Datenschutzerklärung widerrufen. Informationen über die Verarbeitung personenbezogener Daten bei Avrupadan, Ihre Rechte und Ansprechpartner gemäß den Bestimmungen der Datenschutzgrundverordnung finden Sie unter Datenschutzhinweis: https://avrupadan.com/sayfa/datenschutz
KABUL ET / ZUSTIMMEN
REDDET / ABLEHNEN